Abone Ol

Uçaklara Flaş Zafer Havalimanı Talimatı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’e uçan üç havayolu şirketinin, geçen hafta Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’na yapacakları 8 uçuştan 6’sını Kütahya’daki Zafer Havalimanı’na kaydırmak zorunda kaldığını açıkladı.

Uçaklara Flaş Zafer Havalimanı Talimatı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, havayolu şirketlerine ‘Zafer Havaalanı’na sefer koymaları koşuluyla Eskişehir’e uçma izni verdiği’ iddialarını değerlendirdi.

Eskişehir’e uçan üç şirketin, geçen hafta Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan kullanacakları 8 uçuştan 6’sını Zafer’e kaydırmak zorunda kaldığını belirten Çakırözer, “Bu hafta da şimdiden 6 uçuş Zafer’e kaydırılmış durumda. Çünkü Bakanlık (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı), şirketlere, ‘bir kez Eskişehir’e uçacaksanız, iki kez de Zafer’e uçacaksınız’ baskısı yapıyor. Ayrıca havayolu şirketlerine iki haftalık uçuş planı sunma zorunluluğu getirilmiş. Bu iki koşul nedeniyle şirketler Eskişehir’den çekiliyor. AKP iktidarı, Zafer Havalimanı vurgununun bedelini Eskişehirlilere ve Eskişehir havalimanını kullanan Avrupa’daki Türklere ödetme inadından vazgeçmiyor” dedi.

Çakırözer, geçen yıl hepsi Eskişehir’e yapılan bu uçuşlardaki bu büyük değişikliğin nedeninin, Bakanlığın şirketlere yaptığı baskı olduğunu dile getirdi. Önce “Eskişehir’e uçmayacaksınız” dendiğini ve daha sonra tepkiler üzerine geri adım atıldığını kaydeden CHP’li vekil, “Ama şimdi de şirketlere ‘bir kez Eskişehir’e uçacaksanız, iki kez de Zafer’e uçacaksınız’ baskısı başlamış” diye konuştu.

Utku Çakırözer, açıklamasına şöyle devam etti:

“ŞİRKETLER PES ETMİŞ”

“Bir yandan sezonluk planlama yerine şirketleri zorlayan iki haftalık planlama talebi, bir taraftan ‘Eskişehir’e uçacaksan Zafer’e de uçak koyacaksın’ baskısının amacı, şirketleri mutlaka Zafer’e yönlendirmek. Şirketler de artık bu baskılar karşısında pes etmiş, Eskişehir uçuşlarını tek tek ya da sezonluk iptal ediyor. Sun Express, Eskişehir uçuşlarını iptal etmiş. TUI, nisan ortasına kadar iptal etmiş. Ama iptal edilen uçuşların hepsi Zafer Havaalanı’ndan yapılmaya başlanmış. Maalesef AKP iktidarı, Zafer Havalimanı vurgununun bedelini Eskişehirlilere ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza ödetme inadından vazgeçmiyor.

“YOLCU SAYISI DÖRTTE BİRE İNECEK”

Hemşerilerimiz, Avrupa’dan Eskişehir’e uçmak için aylar önce bilet almış, şimdi mağdur. Zorla Zafer’e yönlendirmişler. ‘Operasyonel nedenlerden dolayı Eskişehir’e uçuş gerçekleştiremiyoruz’ demişler. Bir hafta öncesine kadar tıkır tıkır Eskişehir’e uçan uçaklar şimdi neden uçmuyor? Çünkü şirketlere baskı yapılıyor. 2021 yılında Eskişehir’e yurt dışından toplam 837 uçuş yapılmış, 100 bin yolcu uçmuştu; Belçika, Almanya ve Fransa’dan. İktidarın ‘Zafer zorlaması’ sürerse bu rakamlar 2022’de hayal olur. Bu baskı olmasa toplam uçuş ve yolcu sayısında artış bekleniyordu. Şimdi bırakın artışı geçen yılın üçte birini, dörtte birini görmek mümkün olmayacaktır. Bunun tek sorumlusu da hesapsız, plansız yapılan Zafer Havaalanı zararının bedelini Eskişehir’e ödeten AKP iktidarı olacaktır.”