MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan Koca’dan okulların açılış tarihiyle ilgili flaş açıklama

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılış tarihiyle ilgili, "Açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak" dedi.

Eklenme: 29 Temmuz 2020 17:55 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 17:58

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Okulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim. Açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak. Ama bu eğitim uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağı, bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Bilim Kurulumuzun yetkili arkadaşları çalışıyorlar" dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılış tarihiyle ilgili şu ifadeleri kullandı;

*Okulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim. Açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladılar. Bu takvimde eğitim başlamış olacak.

*Ama bu eğitim uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağı, bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Bilim Kurulumuzun yetkili arkadaşları çalışıyorlar.

*İller bazında salgınla ilgili farklılık söz konusu ise o illere özel farklı yaklaşımlar da devreye girebilir. Burada önemli olan eğitimin 31 Ağustos’ta başlayacak olması. Ama bu eğitimin uzaktan, bölgesel olarak farklı şekilde mi bunu da önümüzdeki bir iki hafta içerisinde açıklaması daha net yapılmış olur.

*Okullarda alınabilecek tedbirler de netleştiriliyor. Örneğin, bir sınıfta bir öğrencinin pozitif olduğunu düşünün. Pozitif olan vaka tespitinde o okulda ne gibi tedbir alınmalı?

*Temas ettiği çocuklarla ilgili neler yapılmalı? Karantina veya izolasyon kimlere uygulanmalı? Kimlere test yapılmalı? Önceden ateş dahil olmak üzere birtakım tedbirler alınmalı mı, hangi safhada alınmalı? Bunlar da detaylandırılıyor, bilgilendirme yapılmış olacak.