MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan Elvan Berat Albayrak'ı İfşa Etti: O Talimatı Erdoğan Vermemiş

Hazine Bakanı Lütfi Elvan'ın işaret ettiği Kasım ayı Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasıyla hatırlanıyor. Elvan'ın Albayrak dönemindeki rezerv kayıplarının eleştirelebileceğini ama herhangi bir yolsuzluk olmadığını söylemesi de dikkat çekti.

Eklenme: 20 Nisan 2021 09:23 - Güncelleme: 20 Nisan 2021 09:31

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı protokol doğrultusunda Hazine hesapları üzerinden bir kamu bankası aracılığıyla döviz satımı gerçekleştirdiğini belirterek, "Şimdi siz bu yöntemi tartışabilirsiniz, bu yöntemle ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Ama hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız, hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir" dedi.

SON TARİH 'KASIM' DEDİ

Merkez Bankalarının muhabir banka aracılığı ile döviz alım satım işlemi gerçekleştirmesinin dünyada başka örneklerinin olduğunu da kaydeden Elvan, "Dünyada özellikle Uzak Doğu başta olmak üzere değişik ülke örneklerini arkadaşlarımız benimle paylaştılar. Bizde de açıkçası kasım ayından bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmesi söz konusu olmadı" diye konuştu.

ALBAYRAK'I İŞARET ETTİ

Elvan'ın işaret ettiği Kasım ayı Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasıyla hatırlanıyor. Elvan'ın Albayrak dönemindeki rezerv kayıplarının eleştirelebileceğini ama herhangi bir yolsuzluk olmadığını söylemesi de dikkat çekti. 

ERDOĞAN'IN TALİMATI YOK

Elvan, Albayrak'a doviz satma talimatının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verilmediğini de açıklayarak şöyle konuştu: 

"Sadece yolsuzlukla da bitmiyor, işte Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatlar verildiği gibi birtakım iftiralar, ithamlar kamuoyunda yaygın bir şekilde yer alıyor. Dolayısıyla burada işte bir yolsuzluk yapıldığı, bir usulsüzlük yapıldığı şeklindeki yaklaşımlar doğru değil."

VE RESMEN KAYDA GEÇTİ

Elvan'ın eriyen rezervlerle ilgili isim vermeden Albayrak'ı ve Albayrak dönemini göstermesi böylece resmi olarak kayıtlara geçti.