Abone Ol

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Flaş Taliban Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban'ın Kabil'e girmesi ardından gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Flaş Taliban Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban'ın Kabil'e girmesin sonrası Afganistan'daki son duruma ilişkin açıklama yapıyor.

Çavuşoğlu açıklamalarında Kabil Büyükelçiliği'nin faaliyetlerine devam ettiğini ifade ederken; ülkedeki Türkiye vatandaşlarının tahliyesine ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Çağrı merkezlerimize gelen talepleri şu an topluyoruz, değerlendiriyoruz. Afganistan’dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde her türlü imkanı sağlayacağız, gerekli hazırlıklarımız da tamamlandı.

Zaten başından beri ulaştığımız vatandaşlarımız, dönmek isteyenler Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla ülkemize gelmişlerdi. Yine ülkede kalmak isteyen, Afganlarla evli ya da başka sebepten dolayı kalmak isteyen vatandaşlarımız var. Onların da güvenliği ve huzuru için Afganistan’daki ilgili kişi ve makamlarla temaslarımız devam ediyor.

Diplomatik misyonlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla ilgili gerekli tedbirleri de zaten başından beri aldık. Kabil Büyükelçiliği’miz faaliyetlerini sürdürüyor. Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Dönmek ya da kalmak isteyen vatandaşlarımız bize hem büyükelçiliğimiz, hem de konsolosluk çağrı merkezimiz aracılığıyla ulaşabilirler. Tüm ihtimallere karşı tüm hazırlıklarımızın olduğunu da buradan bir kez daha söylemek isterim."