Abone Ol

Bakan Çavuşoğlu: İlave Mülteci Yükü Kaldırmamız Mümkün Değildir

Alman mevkidaşı Heiko Maas ile basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bizim artık ilave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: İlave Mülteci Yükü Kaldırmamız Mümkün Değildir

Türkiye, Afganistan'da yaşanan gelişmelerin ardından yeni bir göç sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Türkiye'nin bu konudaki tutumu net olurken, konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak göç konusunda ahlaki ve insani sorumluluklarımızı yeterince yerine getirdik. Bizim artık ilave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

"(Afganların Türkiye'de tutulacağı iddiaları) Böyle bir teklif ne Almanya'dan ne de başka bir ülkeden bize gelmedi.
Afganistan’daki taraflarla da bunu görüşmemiz lazım. Taliban havalimanı içinde ve dışında güvenliği sağlayacağım diyor bunun uygulamada mümkün olmayacağını onlara da anlatıyoruz. Ülkede DEAŞ terör örgütü var böyle bir riskte var. Bu bir tekliftir ciddiyet ile değerlendirilmesi gerekiyor.
Fransa’dan ilginç öneriler gelebiliyor. BU teklif kulağa hoş geliyor, BM’nin orada barış gücünün oluşturması… Uygulamada kolay mı bu ona bakmak lazım. BM’nin farklı ülkelerden bir güç oluşturması lazım.

(Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin sağlanması) Havaalanı konusu gerçekten ciddi bir konu, bunu titizlikle değerlendiriyoruz.
Ayrıntılar geliyor...