Abone Ol

Bakan Bilgin emekli maaşı ve asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli maaşları ve asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak zamla ilgili açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin 500 doların altında olmaması gerektiğini savunan Bilgin, emekli maaşlarının da ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artacağını söyledi.

Bakan Bilgin emekli maaşı ve asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını açıkladı

Bilgin, Habertürk'te katıldığı yayında emekli maaşları ve asgari ücret hakkında mesajlar verdi.

Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında düzenleniyor. 7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon.

Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Cumhurbaşkanımızın katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor. Asgari Ücret Komisyonu, işveren, işçi sendikaları ve kamu adına bizim üyesi olduğumuz bir komisyon. Bu komisyon kararları veriyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye'nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor."