MedyaFaresi MedyaFaresi

Bahçeli: İstanbul Sözleşmesi'nin İptali Hayırlı Bir Gelişmedir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamasında, "Bize göre isabetli ve hayırlı bir gelişmedir'' dedi.

Eklenme: 26 Mart 2021 21:00 - Güncelleme: 26 Mart 2021 21:30

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama yaptı. Bahçeli, kararın iç hukuka ve uluslararası hukuka uygun olduğunu söylerek, ''Bize göre isabetli ve hayırlı bir gelişmedir'' dedi.

Partisinin yeni yönetimini yazılı bir açıklamayla duyuran  MHP lideri Bahçeli, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını savundu:

"Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi hem iç hukukumuza hem de uluslararası hukuka uygundur. 2012 yılında İstanbul Sözleşmesi'nin kabulüne Meclis'te grubu bulunan partiler destek vermişse de zaman içinde bahse konu sözleşmenin milli ve manevi yapımızla çelişen uygulama sonuçları kaygı verici düzeyde artış göstermiştir."

Bahçeli, "İstanbul Sözleşmesi bahanesiyle Türkiye’yi karalama, devamlı kötüleme, hatta bir plan dahilinde toplumsal huzursuzluk sarmalını tetikleyip tırmandırma amaç ve arayışlarında yoğunluk gözlenmektedir. İstanbul Sözleşmesi hakkında derli toplu fikir sahibi olmayan kişi ya da kesimlerin bir kaşık suda fırtına koparma gayretkeşlikleri hem sorumsuzluk, hem de maksatlıdır'' dedi.