Abone Ol

Bahçeli 10 Kasım'da Fesli Kadir'e giden Ali Erbaş'ı nasıl yerden yere vurmuştu?

Devlet Bahçeli, 13 Kasım 2018 yılında, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Erbaş hakkında dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

Bahçeli Ali Erbaş'ı nasıl yerden yere vurmuştu?

Danıştay 10. Dairesi’nin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Diyanet’e devredilen Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılınmıştı. Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı namazda Cuma hutbesini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okumuştu.

Erbaş, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı. Erbaş’ın, “vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri, Ayasofya’yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularını hedef aldığı şeklinde yorumlanmış ve büyük tepki çekmişti.

BAHÇELİ SAHİP ÇIKTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, dün yaptığı açıklamada Ali Erbaş’a sahip çıkmıştı.

Bahçeli, Ali Erbaş'a verdiği destekte, “Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini Atatürk’e lanet şeklinde tavzih edenler bu ülkeye en büyük kötülük yapan sorumsuzlardır. Atatürk’e hakaret ve hıyanet vatan hainliğidir” diye belirtmişti.

Peki, dün Ali Erbaş'a sahip çıkan Bahçeli, geçmişte Erbaş için hangi ifadeleri kullanmıştı?

Ali Erbaş, 10 Kasım 2018 yılında, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığıyla bilinen, “Keşke Yunan galip gelseydi” yorumuyla hatırlanan Kadir Mısıroğlu'nu ziyarete gitmişti. Erbaş'ın, Mısıroğlu'na geçmiş olsun ziyaretine gitmesi tartışma yaratmış, hatta bu durum Bahçeli'yi de sinirlendirmişti.

Devlet Bahçeli, 13 Kasım 2018 yılında, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ise Erbaş hakkında dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

İşte o video...

"Fesli provokatörü, meczubu ziyaret için bula bula 9 Kasım'ı mı buldun? Yılın diğer tarihleri torbaya mı girdi?" diyen Bahçeli, "10 Kasım'dan bir gün önce mi hasta ziyaretini hatırına getirdin? Mustafa Kemal'e inançlarımıza uymayan şekilde saldıran şahsı 10 Kasım'ın arifesinde ziyaret etmek nasıl bir aklın mahsülüdür? '10 Kasım saat 9'u 5 geçe kenefe gidin' diyen, Yunan galibiyetine özlem çeken bir çukur şahsiyete geçmiş olsun demek bunu da milletimize kafa tutar gibi uluorta yapmak, fesli münafığı manen onaylamak, yanında olmak, arka çıkmak değil midir? Ne istiyorsunuz cumhuriyetten?" diye kızmıştı.

Bahçeli o dönem Erbaş'a tepki gösterirken, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevi kurucu değerlere, söven, ihanet eden vatansızları aklama, anma ve alkışlama görevi değildir. Aksi tavır ayıptır, günahtır. Türk milletinin ortak değerlerine saldırılara yer yoktur" ifadelerini kullanmıştı.