MedyaFaresi MedyaFaresi

Babamı üzerine benzin dökerek diri diri yaktılar

Ermeni ordusunun 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında yaptığı katliama 8 yaşında tanıklık eden Hazangül Emirova, babasının Ermeniler tarafından üzerine benzin dökülerek diri diri yakıldığını söyledi.

Eklenme: 24 Şubat 2016 12:09 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 15:40

ANKARA (AA) - Emirova, Ermeniler tarafından esir alındıkları 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan geceyi AA muhabirine anlattı.

O gece asrın en dehşetli facialarından birinin yaşandığını belirten Emirova, gece saat 23.00 civarında kente Ermenilerin baskın yapmaları üzerine annesi, babası ve kardeşleriyle yalın ayak kaçmaya çalıştıklarını, gün ağarırken babası ve 8 aylık kız kardeşiyle esir alındıklarını söyledi.

Annesi ve 4 yaşındaki kız kardeşinin ise öldürüldüğünü dile getiren Emirova, esir alınmalarının ardından babasından ayrı bölgede tutulduklarını aktardı.

Tutulduğu bölgedeki Ermenilerden birine babasını görmek istediğini söylemesi üzerine babasının yanına götürüldüğünü ifade eden Emirova, "Babamın yanına götürüldüğümde onu ağaca bağlı olarak gördüm. Ermeniler, babamdan, 'Tüm Azerbaycan toprakları Ermenilerindir' demesini istiyorlardı. Babam ise 'Beni öldürseniz de öz toprağımı satmayacağım' dedi. Ermeniler, 'Bak çocuklarının gözü önünde seni öldürürüz' diyerek 'Azerbaycan toprakları Ermenilerindir' sözünü söylemesi konusunda baskı yaptılar. Babam ise daha önceki sözlerini tekrarladı" diye konuştu.

Babasının Ermenilerin istediğini yapmadığı için üzerine benzin dökerek diri diri yakıldığını anlatan Emirova, o ana kadar ölümün ne olduğunu bilmediğini, sonrasında ise başına nelerin gelebileceğini tahmin edemediğini ifade etti.

Azeriler ve Ermeniler arasındaki esir değişimi sonrasında kız kardeşiyle birlikte Azeri birliklerine teslim edildiklerini ve böylece sağ kalmayı başardığını belirten Emirova, Azeri askerlerin kendilerini Ağdam bölgesine getirdiklerini belirtti.

Kız kardeşiyle birlikte nenesinin yanında büyüdüğünü söyleyen Emirova, Bakü'de bir güzellik salonunda çalıştığını söyledi.

"Çocuklar bizim gibi yetim kalmasın, annesiz, babasız büyümesin"

Azerbaycan topraklarında bir daha savaş yaşanmamasını istediğini dile getiren Emirova, "Çocuklar bizim gibi yetim kalmasın, annesiz, babasız büyümesin. İşgal altındaki Karabağ kazandığında atamın ruhu rahatlayacak. Ermeniler ise bizim düşmanız olarak kalacak" dedi.

Uluslararası toplumun Ermenilerin Azerilere yaşattığı facialara duyarsız kalmamasını isteyen Emirova, dünyanın Hocalı katliamını tanıması gerektiğine işaret etti.

Muhabir: Sultan Çoğalan