Abone Ol

Babacan'ın AKP ile ilgili yapacağı ilk iş ne?

AK Parti'den istifa eden eski bakan Ali Babacan'ın yeni partisiyle ilgili dikkat çeken kulis basına yansıdı. Buna göre Babacan, sisteme yönelik alternatif önerilerini kısa süre içinde açıklayacak.

Babacan'ın AKP ile ilgili yapacağı ilk iş ne?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden ve yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın kısa süre içinde kamuoyu önüne AK Parti’nin tartışmalı politikalarına ilişkin değerlendirme ve alternatif önerileri ile çıkmaya hazırlandığı belirtildi.

Babacan’ın gündeminin ilk sırasında “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yargı bağımsızlığı” yer alıyor.

"Yeni partiye neden ihtiyaç var?” açıklaması

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, AK Parti’nin kuruluş felsefesine atıflarda bulunulup “Neden yola çıktık, yeni partiye neden ihtiyaç var?” soruları yanıtlandıktan sonra çözüm beklediği düşünülen sorunlar ile çözüm önerileri anlatılacak. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin aksayan yönleri, yok edilen parlamenter rejim, günlük politikalar ve yönlendirmelerle yürüyen dış politika ile zayıflayan, krize sürüklenen ekonomiye ilişkin değerlendirmeler ve alternatif politikalar kamuoyu ile paylaşılacak.

Kadınlar ve gençlere pozitif ayrımcılık

Kulislere göre, Abdullah Gül ile birlikte bilinen eski politikacıların geride duracağı bildirilen yeni hareket, AK Parti’nin yaptığı gibi hedef kitle olarak kadın ve gençleri belirledi. Kadınlar ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılarak kurucu kadro ve daha sonra parti yönetiminde etkili olmalarının sağlanacağı öğrenildi.

Parti vitrini

AK Parti tabanının yanı sıra merkez sağ ya da merkez sol siyasetin sıcak baktığı isimlerle parti vitrininin oluşturulmasına çalışılacağı da belirtildi.