MedyaFaresi MedyaFaresi

Avrupa saatleri ileri aldı Türkiye'de kafalar karıştı

Avrupa ülkelerinde saatler gece yarısından itibaren 1 saat ileri alındı ve Avrupa yaz saati uygulamasına geçti.

Eklenme: 26 Mart 2017 23:43 - Güncelleme: 26 Mart 2017 23:49

Avrupa'nın yaz saati kararı Türkiye'de kafa karışıklığına neden oldu. Bazı cihazları saatleri otomatik olarak 1 saat ileri alırken, vatandaşların da kafası karıştı. Yaz saati uygulamasının kalıcı hale geldiği günlerde olduğu gibi bugün de sık sık 'saat kaç' soruları sorulmaya başlandı.

TWITTER'DA GÜNDEM OLDU

Öte yandan twitter kullanıcıları da #saatkac etiketi ile yaşadıkları kafa karışıklığını gece yarısından bu yana Twitter'dan duyurmaya devam ediyor. 

SAAT FARKI AZALIYOR

Uygulama ile Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı. Türkiye'de karanlıkta işe gitmekten, çocuklarını sabah ezanı okunmadan gece okula göndermekten yakınan kişilerin internette başlattıkları 140 bini aşan imza kampanyaları sonuç vermemişti.

Yaz saati saat uygulamasıyla, özellikle Türkiye’de büyük ilgi gören UEFA ve Şampiyonlar Ligi futbol maçlarının gece yarısına doğru başlaması, bitişinin ertesi günün ilk saatlerine sarkması futbol severleri uykusuz bırakmıştı.

Avrupa ülkelerinde saatlerin 03.00'te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu.