MedyaFaresi MedyaFaresi

Atatürk’e Hakaret Edersen Ağzının Payını Alırsın

Habertürk yazarı Nagehan Alçı ile Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon arasındaki davada karar çıktı. Nagehan Alçı, Haluk Hepkon hakkında Twitter paylaşımından dolayı suç duyurusunda bulunmuştu.

Eklenme: 08 Ocak 2021 11:23 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 23:10

Nagehan Alçı, 10 Kasım 2018’de “80 yılın ardından başka bir Atatürk” başlıklı bir yazı kaleme almıştı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde kaleme alınan bu yazıda, “Atatürk, kadınlardan bir erkek olarak sürekli hizmet bekleyen ve kadınlarını eve ait gören maço bir erkekti” ifadeleri yer almıştı. Alçı gelen tepkiler üzerine yazısındaki bu ifadeleri kaldırmıştı.

Haluk Hepkon, kişisel Twitter hesabı üzerinden Nagehan Alçı’nın bu yazısına ithafen, “Nagehan Alçı... Menfaat ya da nakit karşılığında her şeyi yazabilen, her türlü rezilliği yapabilen bir organizmaydı” paylaşımında bulunmuştu.

Söz konusu paylaşımından dolayı ifadeye çağrılan Haluk Hepkon, her Türk vatandaşı gibi yüce öndere hakaret edilmesinden rahatsız olduğunu, Atatürk’ün bu yazıyla aşağılandığını belirtmişti.

Davayla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan Haluk Hepkon, bugün görülen duruşmada, "Ne yazdıysam doğrudur, arkasındayım" dediğini aktardı. Hepkon, davadan beraat ettiğini açıkladı ve “Bu ülkenin kurucusuna hakaret edersen ağzının payını alırsın” dedi.

Hepkon, Twitter paylaşımında, medyada yer alan iddiaları özetlediğini, herhangi bir hakaret kastının olmadığını belirtip hakkında yapılan suçlamaları reddetmişti.