Abone Ol

Araplar Aşk-ı Memnu'yu neden izliyor? O dizi tez konusu oldu!

Türk ve Arap sosyal bilimcileri bir araya getiren kongrede Aşk-ı Memnu dizisiyle ilgili olarak bilimsel bir inceleme sunuldu.

Araplar Aşk-ı Memnu'yu neden izliyor? O dizi tez konusu oldu!

Türk ve Arap sosyal bilimcileri Ankara’da bir araya getiren “I. Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresi”nde Türkiye’nin ardından Arap ülkelerinde de geniş izleyici kitlesi bulan Aşk-ı Memnu dizisiyle ilgili olarak bilimsel bir inceleme sunuldu.

Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emel Güler Yılmaz ve iletişim uzmanı Yalçın Yılmaz tarafından gerçekleştirilen çalışmada, Ortadoğu’da, Türk dizilerine duyulan yoğun ilginin ticari alana da yansıdığı ve çeşitli sektörlerdeki iş potansiyelini artırdığı vurgulanarak, “Aşk-ı Memnu dizisinin anlatı formatında, izleyen herkesin kendisine göre bir şeyler bulabileceğinin vaat edildiği görülür. Bu da geniş bir oyuncu kadrosu ile gerçekleştirilmeye çalışılmıştır” denildi.

Çalışmada, son dönemdeki dizilerin Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın önemli bir aracı olduğu da vurgulanırken, bu kültürel yakınlaşmanın beraberinde ekonomik yakınlaşmayı da getirdiği belirtildi. Araplara ev satışlarının artması, dizi film karakterlerinin giydiği giysilere dayalı olarak artan tekstil ürünleri talebi, ev tekstili satışlarındaki artışlar bu yakınlaşmaya örnek olarak gösterildi.