Abone Ol

Arakan'daki olayların faturası yogacılara kesildi: Milli Gazete'ye göre Arakan suçlusu yoga

Milli Görüş’ün yayın organı Milli Gazete Arakan’da yaşananlara “Yogartık” manşetiyle tepki gösterdi. Milli Gazete’nin hedefinde ise Trabzon’da yapılacak olan “Uluslararası Yoga Festivali” vardı.

Arakan'daki olayların faturası yogacılara kesildi

Myanmar'da hükümetin Rohingyalı azınlığa yönelik katliama varan ve binlerce kişiyi yerinden eden şiddet politikalarına Türkiye'den gösterilen bazı tepkiler, yoga yapanları hedef tahtasına oturttu. Nüfusun çoğunluğunun ve yöneticilerinin budist, sürgün ve şiddete uğrayanların da Müslümanlar olmasından hareket eden Milli Gazete, Türkiye'de yoga yapanları hedef aldı. Geçmişte de dernek kuran ateistler, İslamcı basın tarafından hedef alınarak radikal örgütlerin ölüm tehditlerine maruz bırakılmıştı.

Myanmar'dan yola çıkıp yogayı sorumlu ilan ettiler

Budist felsefesiyle bağlantısı nedeniyle yogayı hedef alan Milli Gazete, "Yogartık" diye başlık atarak kelime oyununa kalkıştığı haberi manşetine taşıdı. Myanmar krizinin, "Arakan'da Budistler, Müslümanları hunharca katlediyor" diye anlatıldığı haberde, Trabzon'da düzenlenecek "Uluslararası Yoga Festivali" hedefe oturtuldu.

'Trabzonlulara' çağrıda bulunan ifadelere yer verdiler

Trabzon düzenlenecek uluslararası festivalin yeri, zamanı gibi detayların paylaşıldığı haberde, "Dini ve milli hassasiyetleri en üst seviyede olan Trabzon" gibi ifadeler kullanıldı. Festival için, "Şimdiden tepki çekmeye başladı" denilen haberde, gazete yoga ile Myanmar devletinin Müslümanlara uyguladığı şiddet arasında bağlantı kurdu.

Arakan'daki olayların faturası yogacılara kesildi: Milli Gazete'ye göre Arakan suçlusu yoga - Resim: 1

Diyanet'in yorumları hatırlatıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçmişte yogayla ilgili "yeni dini akım" şeklindeki yorumuna yer verilen haberde, yoga ve meditasyon gibi, özellikle şehir hayatının stresini atmak ve bedensel zindelik sağlamak için insanların rağbet ettiği bu aktiviteler, uzakdoğu felsefelerinin ürünü olması nedeniyle hedef alındı. Haberde İslam dışı bir kültürde ortaya çıkması nedeniyle gazetenin tepki gösterdiği yoga, bununla da yetinilmeyerek adeta Myanmar'daki katliamın nedeni gibi sunuldu.

Festival düzenleyen belediyelere suçlamalar

Haberde Türkiye'de son dönemde düzenlenen festivaller ise "ifsad festivalleri" diye yani "fesat yayan festivaller" diye nitelendirilerek, bunları düzenleyen başta belediyeler, "milli ve manevi değerlere aykırı" davranmakla suçlandı. Haberde, Trabzon'da düzenlenecek festivale destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Arap Turizm Örgütü de suçlandı.

Neredeyse her paragrafın başında "Arakan’da Budistler tarafından Müslümanlar katledilirken..." ifadesinin tekrarlandığı manşetten verilen haberde, "Dini ve milli hassasiyetleri en üst seviyede olan Trabzon" ibaresi de kullanılarak, adeta bir çağrıda bulunuldu. Haberdeki şu ifadeler dikkat çekti: "Arakan’da Budistler, binlerce Müslümanı katletti; evlerini ve köylerini yaktı. Yüz bini aşkın Müslüman ise sınırı aşarak civar ülkelerdeki kamplara sığındı. Budist yönetim ve rahiplerin dünyanın güzü önünde zalimliklerini sürdürdüğü Arakan’da Müslümanlar vatansız bırakılırken, Batılı ülkeler de soykırım ve zalimliklere sessiz kalmayı sürdürüyor. Bütün dünyanın neredeyse kör ve sağır olduğu Arakan’da dramın ne zaman biteceği bilinmezken, katliamların yaşandığı bir dönemde ülkemizde ise Budizmin inanç sistemlerinden biri olan Yoga için yapılanlar ise akıl almaz… Karadeniz’de Budizmin bir inanç sistemi olan Yoga için 6 günlük ‘Uluslararası Trabzon Yoga Festivali’ düzenlenecek."

Tanıtımı "tüm dünyaya barış mesajı vermeyi amaçlıyoruz" denilerek yapılan festivali hedef alan İslamcı gazetenin haberinde, "yeni bir dinlerarası diyalog çalışmasını anımsatıyor" denilerek, Gülen Cemaati'nin geçmişte devlet tarafından da destek gören faaliyetleriyle ilintisi varmış gibi bir izlenim yaratıldı.

Ateizm Derneği de hedef gösterilmişti

Gazetenin Myanmar'daki devlet teröründen hareket ederek Türkiye'de yoga festivalini ve yoga yapanları hedef alması, geçmişte Ateizm Derneği kuranların başına gelenleri hatıra getirdi. İslamcı bir gazetenin kurulan derneği hedef göstermesi üzerine derneğin kurucuları, radikal İslamcı örgütler tarafından ölüm tehditlerine maruz kalmıştı. Ardından da derneğin internet sitesi, ateistliğin, "halkın belli bir kesiminin inandığı değerlerin alenen aşağılanması, eylemlerin kamu barışını bozacak nitelikte olduğu" şeklindeki bir kararla kapatılmıştı.

Arakan'daki olayların faturası yogacılara kesildi: Milli Gazete'ye göre Arakan suçlusu yoga - Resim: 2