Abone Ol

Antalya Manavgat'ta Büyük Yangın! 5 Mahalle Boşaltıldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.05'te farklı noktalarda yangın başladı.

Manavgat Yanıyor! Yerleşim Yerleri Boşaltıdı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.05'te farklı noktalarda yangın başladı. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi'nden geldi. Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü. Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, yangının yerleşim yerlerine doğru ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Side kavşağında ikinci yangın: 2 mahalle boşaltıldı

Ekipler Yeniköydeki yangına müdahale ederken ikinci bir yangın haberi ise ilçe merkezinden geldi. Side kavşağı yakınlarında ormanlık alanda başlayan yangın da rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü.

İlçe merkezindeki yangın kontrol altında

Bölgenin yerleşim yerlerine yakın olması riski artırdı. Alevler karayolu refüjündeki palmiye alanlarına da sıçradı. Bölgede iki petrol istasyonunun olması büyük korku yarattı. 2 mahallenin boşaltılmasına neden olduğu yangın kontrol altına alındı.

BELEDİYE BAŞKANI: NEREYE MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK

Yangınla ilgili son durumu aktarmak için CNN Türk'e bağlanan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen şu bilgileri verdi:

"Yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemiyoruz, havadan çalışmalar var. Can kaybı inşallah yoktur haber alamıyoruz. Yerleşim alanlarına da sıçradı çünkü. Akılalmaz kötü bir tablo var. Neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Rüzgarın da etkisiyle hemen sıçrama yapabiliyor. Boyutu çok büyük. Büyümeye devam ediyor. İnanın neyle mücadele ettiğimizi şu an bilemiyoruz. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Bölgemizdeki en büyük yangınla karşı karşıyayız. 15 kilometrelik bir alana yayılmış durumda" ifadelerini kullandı.

Bakan bölgeye gidiyor

Yangınlara 1 uçak 19 helikopter 103 arazöz, 17 dozer ve yüzlerce işçi ile müdahale ediliyor.

AFAD'dan yapılan açıklamada, yangından 30 vatandaşın etkilendiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edildiği belirtildi.

Çevre iller de seferber oldu

Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden de Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edildi.

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.

Gelişmeler AFAD tarafından takip edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bölgeye gitti.