Abone Ol

Ankara Üniversitesi’ndeki usulsüzlükler Sayıştay raporu ile ortaya çıktı

Ankara Üniversitesi’nin mal ve hizmet alımlarını ihale yapmadan şirketlere verdiği Sayıştay'ın denetim raporlarında ortaya çıktı. Hizmet alımları ihalesiz verildi, milyonlar harcanan malzemeler depoda çürüdü

Ankara Üniversitesi’ndeki usulsüzlükler Sayıştay raporu ile ortaya çıktı

Rapora göre, üniversite, ayrıca 9 milyon TL’ye yakın ödeme yaptığı malzemeleri, kurulumunu yapmadan depoya kaldırdı; banka, reklam karşılığı 2 milyon TL ödeme yaptı ancak bu para, gelir olarak kaydedilmedi.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal imzalı habere göre, Ankara Üniversitesi 2019 yılı denetim raporuna göre, üniversiteye mal ve hizmet alımları yapılırken ihale yapılmadı. Kurum, bu kapsamda bir şirkete usulsüz olarak 222 bin 450 bin TL ödedi. Bunun yanında üniversite, firmalardan ihale yaparak aldığı çoğu ürünü de kullanmadan depoya kaldırdı.

Üniversite, Gölbaşı Yerleşkesi’ne 180 adet konferans koltuğu alınması ve bunların montajlarının yapılması için bir firmayla anlaştı. Ancak alınan koltuklar depoya kaldırıldı. Kurum, ayrıca 9 milyon 129 bin 820 TL sözleşme bedeli ile 140 adet diş ünitesi ve diş ünitesi koltuğu aldı. Alınan bu üniteler de kurulumu bile yapılmadan kaldırıldı.

Sayıştay raporunda yer alan diğer usulsüzlüklere göre üniversite, 2019’da bir bankayla sponsorluk sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşme kapsamında, Ankara Üniversitesi tarafından 2019’da yapılması planlanan 27 adet etkinlikte bankanın reklamı yapılması karşılığında üniversiteye 2 milyon TL ödeme yapıldı. Ancak söz konusu tutar üniversite hesaplarına gelir olarak kaydedilmedi ve yetkisiz kişilerce ihale usulleri kullanılmadan harcandı.