Abone Ol

Ankapark Hakkında Bir Skandal Daha!

Ankara'da Melih Gökçek döneminde 801 milyon dolara yapılan Ankapark'ta bir skandal daha ortaya çıktı.

Ankapark Hakkında Bir Skandal Daha!

Tanıtım çadırına dahi güncel tutar olarak 7 milyon 500 bin TL verildiği belirlenen ve yolsuzluk dosyaları savcılığa iletilen 801 milyon dolara yapılan Ankapark hakkında yeni skandallar ortaya çıktı.

AKP'li Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan Ankapark’ın tanıtımı adı altında Cidde’deki Fuar için ihale yapıldığı ancak fuar kafilesinin büyük bir kısmının bir süre sonra Cidde’den ayrılarak Medine’ye gittikleri tespit edildi.

29 Ocak 2016 tarihinde davet usulü yapılan ihaleyi belediye şirketi Anket AŞ’nin kazandığı, şirketin ise aynı gün 2 saat içerisinde işi alt taşerona ihale ettiği belirlendi. İhale içeriğinde 36 metrekarelik fuar alanı için 25 orta ve üst düzey bürokratın görevlendirildiği, bunlara 7 adet VİP araç tahsis edildiği ve 5 yıldızlı otellerde konakladıkları tespit edildi.

DÖNÜŞ BİLETLERİ EŞLERİYLE BİRLİKTE MEDİNE’DEN

Yapılan organizasyona belediye adına katılan Gökçek dönemi üst düzey bürokratlarının eşleri de dahil oldu. Dönüş biletlerinin tamamının, fuarın başlangıcından önce 1 Şubat 2016 tarihinde, Cidde’ye 418 kilometre uzaklıktaki Medine üzerinden dönülecek şekilde alındığı ve gezinin iş kalemlerine yer verilmeyerek “organizasyon” adı altında tek kalemde fatura edildiği tespit edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynakları, fuar alanından çok uzakta, başka bir kentten dönüş biletlerinin alınmasının ve üst düzey bürokratlarının eşleriyle birlikte Suudi Arabistan’a gitmesinin “dini vecibeleri yerine getirmek maksatlı” değerlendirildiğini belirtti. İşin verildiği firma üzerinden üst düzey bürokrat ve eşlerinin hangi otel, şehir ve harcamalarda bulunduklarının ayrıntılı bir şekilde inceleneceği ve konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı belirtildi.