MedyaFaresi MedyaFaresi

Angelina Jolie'ye kanserden sonra alzheimer şoku!

Geçirdiği meme kanseri ve bu hastalıkla verdiği mücadelesiyle bilinen dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie'nin alzheimer hastalığı riski taşıdığı ortaya çıktı.

Eklenme: 02 Aralık 2015 20:03 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 10:44

Angelina Jolie ile Brad Pitt aynı filmde

Angelina Jolie... GALERİ

Jolie ve Pitt Urla'dan villa aldı

ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim insanları, ABD’li oyuncu Angelina Jolie’nin (40) de taşıdığı ve bir kişinin meme kanserine yakalanma riskini artırdığı bilinen BRCA1 gen mutasyonunun Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasında da etkili olabileceğini iddia etti.

Hürriyet'ten Birce Bora'nın haberine göre uzmanlar kansere yol açan bu gen mutasyonunun aynı zamanda beyindeki kendini yenileme yeteneğine sahip olmayan sinir hücrelerinin normalden hızlı bir şekilde ölmesi olarak tanımlanabilecek ‘nörodejeneretif bozukluklara’ da yol açabildiğini gördüklerini söyledi. Araştırma ile ilgili detaylar Nature Communications isimli akademik dergide yayınlandı.

Angelina Jolie, BRCA1 gen mutasyonuna sahip olduğunu ve bu durumun meme kanserine yakalanma olasılığını yüzde 87’ye çıkardığını öğrendikten sonra önlem amacıyla çifte masektomi yaptırmış ve genin dünya basınının gündemine oturmasına neden olmuştu.

Hürriyet