Abone Ol

AA: İstanbul İzmir Otoyolu'na 265 lira ödeyenler 304 lira tasarruf edecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve tek yön otomobil geçiş ücreti 256 lira olan İstanbul-İzmir Otoyolu'yla ilgili Anadolu Ajansı "Kısalan yol tasarrufu artıracak" başlıklı bir haber yayınladı.

AA: İstanbul İzmir Otoyolu'na 265 lira ödeyenler 304 lira tasarruf edecek

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve tek yön otomobil geçiş ücreti 256 lira olan İstanbul-İzmir Otoyolu'yla ilgili Anadolu Ajansı "Kısalan yol tasarrufu artıracak" başlıklı bir haber yayınladı.

Anadolu Ajansı tarafından servis edilen haberde yeni açılan İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanacak bir otomobilin tek yönde 304 lira tasarruf edeceği öne sürüldü. Ayrıca haberde otoyol geçiş ücretlerine hiç değinilmediği de dikkat çekti.

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen İstanbul-İzmir Otoyolu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 4 Ağustos’ta (önceki gün) hizmete açıldı. Törenle birlikte otoyol ücretleri de açıklandı. İstanbul’dan hareket eden bir otomobil sürücüsü İzmir’e kadar otoyolu kullanarak giderse 256 lira ödeyecek. Gidiş dönüş, yakıt hariç, ödenecek tutar ise 512 lira. Ücretin yüksek olmasına pek çok kesimden tepki geldi.

Haberde otoyol geçiş ücretlerine yer verilmedi

Anadolu Ajansı abonelerine geçtiği haberde yeni yolun kullanılması halinde sürücülerin ne kadar tasarruf edeceğini duyurdu. AA haberinde "İstanbul-İzmir Otoyolu'nun kullanılması durumunda iş seyahatlerinde bir otomobil için zaman tasarrufu tutarı 228 lira, akaryakıt tüketim tasarruf tutarı 76 lira olmak üzere toplam zaman ve akaryakıt tasarruf tutarının 304 lira olacağı tahmin ediliyor" denildi. Ancak haberde eleştiri konusu olan otoyol geçiş ücretlerine hiç yer verilmedi.

Bir otomobil sürücünün tek yönde geçişler için 256 lira ödeyeceği, kabaca 200 liralık yakıt tüketeceği hesaplanırsa toplam maliyet 456 lira ediyor. Ancak AA’nın haberinde "304 liralık tasarrufun" nasıl hesaplandığını açıklamadığı görüldü.