Abone Ol

Altılı Masa Fiyaskosu; 31 Mart'ta sıfır çekti

Altılı masanın ortakları DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti, 31 Mart seçimlerinde yüzde 2 bile oy alamadı. İYİ Parti de fiyasko yaşarken Kılıçdaroğlu'nun vekillik dağıttığı partilerden seçimde birinci parti olan CHP'ye bir tebrik gelmedi

Altılı Masa Fiyaskosu; 31 Mart'ta sıfır çekti

CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde kurulan; CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan altılı masa, Türk siyasi hayatında benzeri görülmemiş bir fiyaskoya imza attı.

Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklemeleri karşılığında seçim rüşveti olarak cumhurbaşkanlığı yardımcılığı + 38 vekil dağıtılan o partilerin aslında hiçbir ağırlığının olmadığı 31 Mart'ta tescillendi.

 Masanın en büyük partisinin lideri Kılıçdaroğlu, genel başkanlığı kaybetti ve siyaseten emekli oldu. Masanın büyük ortağı İYİ Parti ise 31 Mart'ta yüzde 3,77 oy aldı ve sadece bir ilde belediye kazandı.


İYİ Parti'nin kazandığı belediye, eski AKP'li başkan Rasim Arı'nın yarıştığı Nevşehir oldu.


Bir sene önce, 14 Mayıs genel seçimlerinde yüzde 9,90 oy alan İYİ Parti, oylarının üçte birini kaybetti. Parti üç büyük kentte silindi.

Eğer Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığını kazansaydı hepsi birer cumhurbaşkanlığı yardımcılığı alacak olan DEVA, Saadet, Gelecek ve Demokrat dörtlüsünde durum daha da trajik.


Kılıçdaroğlu sayesinde 38 milletvekili çıkaran bu dört parti kelimenin tam anlamıyla "0" çekti.

"ESSELAMUN ALEYKÜM’ DERİM, BÜTÜN ANADOLU’YU AYAĞA KALDIRIRIM"

31 Mart sonuçlarına göre,

15 milletvekili olan DEVA, yüzde 0,33...

10 milletvekili olan Gelecek, yüzde 0,07...

10 milletvekili olan Saadet, yüzde 1,09...

3 milletvekili olan Demokrat, 0,20 oy aldı.

Dört partinin toplamı yüzde 1,69'da kaldı.

KAÇ BELEDİYE ALDILAR

DEVA ile Saadet, bir ilçe ve üç belde kazandı.

"Anadolu’ya çıkarım ve sadece ‘Esselamun Aleyküm’ derim, bütün Anadolu’yu ayağa kaldırırım. Kimse engel olamaz." diyen Davutoğlu'nun Gelecek Partisi onu da yapamadı. Keza Demokrat da hiçbir il, ilçe, belde alamadı.

İYİ Parti ise bir il, 24 ilçe ve yedi belde kazandı.

 

CHP'YE TEK BİR TEBRİK MESAJI YOK

Öte yandan, Kılıçdaroğlu CHP'sinin 38 vekil dağıttığı bu dört partiden seçimde birinci parti çıkan CHP'ye tek bir tebrik mesajı atılmadı.

Ancak, 14 Mayıs sürecinde cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi yönünde baskı yapılan Muharrem İnce, CHP'yi tebrik etti. Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, "Bu seçimin galibi Cumhuriyet Halk Partisi’dir, seçilen belediye başkanlarını kutluyorum." dedi.