MedyaFaresi MedyaFaresi

Almanya neden şimdi Sabah gazetesine savaş açtı?

Sabah gazetesinin Avrupa’daki şirketine, yaklaşık 650 bin Euro para cezası kesildiği belirtildi. Peki Almanya neden Sabah gazetesine para cezası verdi?

Eklenme: 22 Eylül 2017 21:24 - Güncelleme: 23 Eylül 2017 00:04

Sabah gazetesinin Avrupa’daki şirketine, "gazeteye TMSF'nin el koymasından sonra geçen yaklaşık 10 yıllık sürede gazeteyi kasıtlı olarak zarara uğratmak" suçlamasıyla yaklaşık 650 bin Euro para cezası kesildiği belirtildi. Sabah’ın Almanya hesaplarına el konulurken kurumlar vergisi kaçakçığı nedeniyle yöneticilere ceza davası açılmasının beklendiği ileri sürüldü.

Alman maliyesinin para cezası ödenene kadar gazetenin Almanya’daki hesaplarına el koyduğu ifade edildi.

Maliyenin son 5 yılın zararını talep ettiği ancak daha sonra Sabah’ın uzlaşma teklifini kabul edip sadece 2015 yılına ait cezanın ödenmesi talep ettiği öğrenildi.

GAZETENİN YÖNETİCİLERİNE CEZA DAVASI

Son 5 yılın zararı hesaplansaydı, Sabah’ın yaklaşık 4 milyon Euro ceza ödeyeceği öne sürüldü. Bu arada, hesaplara el konulduğu için gazete satışından, abonelerden ya da ilan müşterileri ile temsilcilerinden gelen paraların doğrudan maliyenin kasasına gittiği belirtiliyor. Maliyenin şu ana kadar alacağından ne kadarını tahsil edebildiği ise bilinmiyor.

Bu arada, gazetenin yöneticilerine ceza davalarının açılması da gündemde. Özellikle, Turkuaz GmbH’nın "İflası kasıtlı olarak bildirmeme" suçundan savcı tarafından çağrılabileceği belirtiliyor.