Abone Ol

Allah'ın adaleti kesindir! Er ya da geç tecelli edecektir!

Başbakan Erdoğan SETA tarafından düzenlenen konferansta konuştu.

Allah'ın adaleti kesindir! Er ya da geç tecelli edecektir!

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- Adalet, sadece maddi refahın adil dağılımıyla sınırlı değildir, ön yargılara dayalı ırkçı ayrımcılık da bir adaletsizlik ve haksızlık türüdür. Irkçılık insanlığın onurunun ayaklar altına alınmasıdır. İnsanın hakkı olan en temel şeyden eşit ve adil muameleden mahrum edilmesidir

- Dünyanın acilen yeni bir adalet düzenine ihtiyacı varıdır. Son dönemde Myanmar'da yapılan zulümleri, katledilen insanları, o çocukları acaba katledenler, hangi inancın, dinin mensuplarıdır? Peki, bunlara karşı insanlığın verdiği bir refleks var mıdır, nasıl böyle bir şey yapıyorsunuz diye soruyorlar mı? Hayır

- Filistin ittifakı bütün Filistinli tarafları, grupları kuçaklamalıdır. Hamas dahil Filistinli bütün grupların bulanmadığı masadan barış çıkmaz. Milli uzlaşı sağlandıktan sonra Filistin'de seçimlere gidilmesi demokrasiyi güçlendirecektir.

- Biz, (Filistin meselesi bir din, etnisite yahut toprak meselesi değildir) diyoruz. Filistin meselesine adil ve kalıcı çözüm bulmadan Ortadoğu'da sadece sözden ibaret bir barış bulursunuz. Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesi adaletin bir gereğidir. Bu adalet ilkesini hayata geçirmeden barıştan, uzlaşıdan, refahtan bahsetmek mümkün değildir. Bunun için Filistin'de işgal ve ablukanın derhal sona ermesi ve 1967 sınırları üzerinde iki devletli çözümün hayata geçirilmesi gerekmektedir. Biz de Türkiye olarak bunu destekliyoruz.

- (Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için yürütülen süreçle ilgili) Bu, yeni başlayan bir süreçtir. Henüz daha yolun başındayız. Daha ortasına gelmedik. Bizim burada 3 önemli başlığımız var; bunun birincisi özürdü. Bu halloldu. İkincisi tazminattı. Bu, henüz görüşülüyor. Üçüncüsü ise Filistin'e uygulanan ablukanın kalkması olayıdır. Bunlar olmadan bu adım atılmaz.

- (Suriye'deki iç savaşla ilgili) Bazıları bu işe çok farklı nedenlerle yaklaşıyor. Bazıları diyor ki 'neyime lazım.' Birkaç ülke ise bu işte hassasiyetini ortaya koyuyor. Suriye'de bu katliama 'dur' diyemeyen bir küresel sistem, adil ve insancıl olduğunu iddia edemez.

- Birleşmiş Milletler, adalet üreten bir sisteme sahip olmadıkça insanlığın barış ve huzuruna katkı sunamaz. Birleşmiş Milletler'in bir itibarı ve ciddiyeti olacaksa mutlaka yeniden yapılandırılması ve dünyanın sorunlarına çözüm üreten bir kurum haline getirilmesi gerekir.

- Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde sadece kötüler değil, o kötülerin barındığı, barınak bulabildiği toplumlarda o kötülüğün sorumluğunu taşırlar. İncil'e bakın bunu görürsünüz, Tevrat'a bakın bunu görürsünüz. Kur'an-ı Kerim'e bakın orada da bunu görürsünüz. Bir toplum kendisini değiştirmezse bedelini de topyekun öder. Ölen bebekler anne-babalarının olduğu kadar bizim de bebeklerimizdir.