MedyaFaresi MedyaFaresi

Ali Babacan: Maske, mesafe, temizlik kuralını yanlış anladılar

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin Çerkezköy İlçe Teşkikaını ziyaretinde yaptığı konuşmada iktidarı sert sözlerle eleştirdi.

Eklenme: 01 Nisan 2021 17:33 - Güncelleme: 01 Nisan 2021 20:14

“Koronayla mücadeledeki zihni sinir projelerini anladık: Kurala uymadığını gördüğün vatandaşı fırçala, ceza yaz, işlem yap. Siz bu kuralları koyuyorsunuz da kurallara kendiniz uyuyor musunuz?” diyen Babacan, ekonominin de kural işi olduğunu belirterek, “Kuralına uyuyorlar mı? Uysalardı, fakirleşmezdi memleket. Uysalardı, Merkez Bankası’nın yedek akçeleri kara gün için saklarlardı. Hukuk kural işidir. Kuralına uyuyorlar mı? Uysalardı, Anayasa’yı çiğnemezlerdi” dedi.

Salgın yönetiminin de yine bir kural işi olduğunu söyleyen Babacan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın AK Parti kongrelerindeki kalabalık hakkındaki verdiği yanıtı hatırlatarak, “Kurala uysalardı, ilgili bakan çıkıp “Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydası yok” diyebilir miydi? Verecek cevabı yok. Ama vatandaş oturduğu yerde beş dakika kurala uymadı diye azar işitiyor” diye konuştu.

“Maske, mesafe, temizlik kuralını yanlış anladılar”

“Önce halk sağlığı” denmesi gerekirken vatandaşlara salgın bahanesiyle ceza düzenlendiğini kaydeden Babacan, “Elbette maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulacak. Bundan kendileri ne anlıyor? Yüzlerinden akan sorumsuzluğu ‘maskeyle’ kapatıyorlar. Milletin geçim derdiyle ve hakikatle aralarına ‘mesafe’ koyuyorlar. Olumsuz bir şey varsa, ihaleyi vatandaşa yıkarak kendilerini ‘temize’ çıkarıyorlar” dedi.

.