Abone Ol

Ali Babacan Henüz İttifakta Değiliz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana’da sebze meyve hali esnafıyla sahurda bir araya geldi. Millet ittifakına ilişkin soruya, "Biz henüz ittifakta değiliz. Altı partili masada bazı ortak çalışma alanlarına katkı sunuyoruz" dedi.

Ali Babacan Henüz İttifakta Değiliz

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana’da sebze meyve hali esnafıyla sahurda bir araya geldi. Babacan, Millet İttifakı’na ilişkin bir soruya “Biz henüz ittifakta değiliz. Ama altı partili masada bazı ortak çalışma alanlarına katkı sunuyoruz. Henüz ittifakta değiliz. İttifak olması için daha çok şey konuşmamız lazım” yanıtını verdi.


"CUMHURBAŞKANI YEMEĞE DAVET ETTİKLERİNİ DİNLEMİYOR"

Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet ettiği bir esnafa “Yemeğe davet edince gelenleri dinliyor mu ki” diye sordu. Esnaf, “Dinlemiyor” karşılığını verdi. Babacan, “Kendisi konuşuyor, ‘afiyet olsun’ deyip gönderiyor. Oturup derdiniz nedir, anlat diye bir şey yok” dedi.

"ÖNEMLİ OLAN KURUM TEKEL Mİ"

Babacan ile bir esnaf arasında özelleştirmeler konuşuldu.

Babacan, “Önemli olan kurum tekel mi? Yoksa kurum herkesin yaptığı işi mi yapıyor? Mesela şu çay bardağını kamu kuruluşu üretiyor. Devletin ne işi var çay bardağı üretmeyle? Herkes yapıyor zaten. Onu özelleştirmekte fayda var” dedi.

"ÖZEL SEKTÖR DAHA VERİMLİ İŞLETİYOR"

Esnafın "Özelleştirme politikası sizin ve Mehmet Şimşek’in dönemlerine denk geliyor" sözleri üzerine Babacan, şunları söyledi:

“Özelleştirme hep Maliye Bakanlığı’na bağlı olmuştur. Telekom gibi özelleştirmeler rahmetli Kemal Unakıtan’ın döneminde. Mesela Telekom özelleşti. Ne oldu? Mülk devletin. Bütün altyapı devletin. Sadece işletme lisansı özeleştirildi. 6 buçuk milyar dolar nakit para aldı devlet o zaman. Bu paranın hepsi yurtdışından geldi Türkiye’ye. Çok büyük para. Mülk, tapu, altyapı, sistem, kablolar hepsi devletin. Özel sektör daha verimli işletiyor. Devlet olunca 10 bin kişi çalışıyorsa zorla bir 10 bin daha alıyor. Ondan sonra zarar ediyor. Zararı da bütün milletten topladığın vergiyle ödüyorsun. Özelleştirme için ‘Silmece kötüdür’ ya da ‘Silmece iyidir’ demek doğru değil. Özelleştirmeyi akıllıca yapmak lazım.”

Babacan, “Bizim ticaretten bildiğimiz şu, maliyet düşük olacak. Üretim bol olacak. Rekabet olacak. Vatandaş iyi malı ucuza alacak. İşini iyi bilen esnaf iş yapacak” dedi.