MedyaFaresi MedyaFaresi

Akşener: FOX ceza aldı diye halk A Haber'i mi izleyecek?

İYİ Parti lideri Meral Akşener, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katılarak, RTÜK'ün FOX TV'ye verdiği haksız cezalar konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 17 Nisan 2020 15:30 - Güncelleme: 17 Nisan 2020 16:06

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan son toplantıda, Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası verilmesi kamuoyundan büyük tepki çekti.

Bu kararla birlikte RTÜK FOX’a en ağır maddeden ceza vermiş oldu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katılarak, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İktidara adeta "özgür medya" dersi veren Akşener, FOX TV'ye uygulanan ceza işlemi için, "Şiddetle kınıyorum" dedi.

Akşener, şunları söyledi:

"FOX, nefes aldığımız yer. Fikirlerimizi ifade etmeye gayret ettiğimiz yer. Şimdi siz bunu kapattınız. Her iktidar kendine yakın duran medya ister, istemiştir bu ülkede. Ama propagandist medyada Türkiye'de rekor sayın Erdoğan'ın ekibine aittidir. Şimdi gazeteci müdürüne bağlı, müdür patrona bağlı, patron iktidara bağlı...

Çok az bir grupsunuz siz. Burada koçbaşı durumundasınız siz. FOX TV'ye yapılan bu işi üzüntüyle karşıladım. Şiddetle kınıyorum."

İsmail Küçükkaya ise, söz konusu ceza için, "Bizim Holdinglerimiz falan yok. 10 milyon liralık maddi durumu da var. Bu ne demek biliyor musunuz, bu susturmaktır, boğmaktır" ifadelerini kullandı.

Akşener, FOX TV üzerinden ilginç bir de ironi yaptı. Akşener, "Şimdi siz yasaklandınız, Fatih Bey yasaklandı, FOX TV bir süre kapatıldı, en uç örneğini söylüyorum. Yahu, sizi izleyen seyirci A Haber'i mi izleyecek? Bunu mu yapacaklarını sanıyorlar?" diye belirtti.

İşte o anlar:

Öte yandan, programda, tutuklu gazetecilere de değinildi. İnfaz düzenlemesinin konuşulduğu programda, tutuklu bulunan, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, Aydın Keser, Murat Ağırel ve Ferhat Çelik'in fotoğrafları ekrana yansıtıldı.

Konuyla ilgili olarak İsmail Küçükkaya, "Ben bir gazeteci işsiz kaldığında çok üzülürüm, çünkü bilirim ki aç kalır, başka iş yapamaz. Bir gazeteci tutuklandığı zaman çok üzülürüm, çok üzülürüm.

Çünkü bilirim ki, bir gazeteci susturulduysa halk susmuş demektir, halkın nefes alma kanallarından biri daha tıkanmış demektir. Çok üzülürüm ben..." derken, Akşener de, iktidarın bu şekilde sopa gösterdiğini ifade etti. Akşener, iktidarı ciddiyete davet etti.

İşte programdaki o sözler:

"FOX TÜRKİYE'NİN KANALI"

Öte yandan, İsmail Küçükkaya da sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

İsmail Küçükkaya, kişisel Twitter hesabından, "FOX Türkiye'nin kanalı" başlıklı bir açıklamayı, "#HalkınHaberAlmaHakkı engellenemez" notuyla paylaştı.

Küçükkaya'nın paylaştığı metinde, "FOX'u cezalandırmak Türkiye'yi cezalandırmaktır. FOX'u susturmak Türkiye'yi susturmaktır" ifadelerine yer verildi.

İşte İsmail Küçükkaya'nın o paylaşımı: