MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP'li yöneticiler Erdoğan'la görüşmeden önce korona testi yaptıracak

Erdoğan’ın koronavirüs sürecinde video konferansla gerçekleştirdiği MGK, MYK ve kabine toplantılarını artık yüz yüze gerçekleştirecek ancak toplantılarda maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulacak.

Eklenme: 02 Haziran 2020 13:49 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 13:52

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan 2.5 aylık koronavirüs arasının sonra İstanbul’dan Ankara’ya döndü. Bu sürede video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği MGK, MYK ve kabine toplantılarını artık yüz yüze gerçekleştirecek ancak toplantılarda maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği MYK toplantısına katılacaklara 1 gün öncesinden koronavirüs testi yapılacak. Yani bugün MYK'ya katılacak isimlerin dünden testi yaptırmış olması gerekiyor. 

AKP MYK toplantısı sosyal mesafe dikkate alınarak her zamanki yerde değil, 60 kişilik salonda yapılacak. MYK'da açık alanlarda yapılması planlanan kongre süreçleri, baroların ve meslek örgütlerinin yapısını değiştiren düzenleme ve Meclis takvimi değerlendirilecek.

LİBYA VE SURİYE VE DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

30 Ocak’tan bu yana gerçekleşmeyen MGK toplantısında ise Libya ve Suriye ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler olmak üzere bölgesel konular ele alınacak. Terörle mücadele operasyonlarının da değerlendirileceği MGK'nın gündeminde koronavirüs de olacak. Koronavirüs salgınının dünyaya ve Türkiye'ye etkileri ile, aşı ve ilaç çalışmaları başta olmak üzere salgın da MGK'nın gündeminde olacak.

Perşembe günü yüz yüze gerçekleşecek kabine toplantısında ise normalleşme kapsamında 65 yaş üstü ve 18 yaş altına getirilecek esnetme önerileri, 15 ilde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları, sektörlerdeki son durum ele alınacak. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde mart ayından bu yana duran toplu etkinliklerin ise bir süre daha gerçekleşmeyecek.