MedyaFaresi MedyaFaresi

Mecliste AKP ve CHP arasında Gezi tartışması

Silivri’de Gezi davasında beraat kararı çıkarken TBMM Genel Kurulu’nda tartışma çıktı. AKP'li başkanvekili Muş'un Gezi için 'vandalizmdir' çıkışına, CHP'li Altay'dan sert cevap geldi.

Eklenme: 18 Şubat 2020 20:47 - Güncelleme: 18 Şubat 2020 21:01

Silivri’de Gezi davasında beraat kararı çıkarken TBMM Genel Kurulu’nda tartışma çıktı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ‘Gezi’ olayları için “Vandalizm, eşkıyalık” dedi, CHP’li Engin Altay, “Bir vandal aranıyorsa Gezi Parkı’nda bunları yapan devlet görevlilerine bakacaksınız” karşılığını verdi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Gezi için ‘Vandalizm, eşkıyalık’ deyince gerginlik çıktı. CHP Grup başkanvekili Engin Altay, “Gezi’ye eşkıyalık demek 30 milyona eşkıyalık demektir” karşılığını verdi.

Muş, Geziyle yargı kararına saygı duyduklarını ancak Gezi’yi “vandalizm” olarak gördüklerini belirterek “Hak arama iddiasıyla oradaki araçları yakmak, oraları dağıtmak bir hak arama yöntemi değildir, vandalizmdir” diye konuştu.

Bunun üzerine CHP’li Engin Altay, “Vandalizm” kavramının AKP ile yollarını ayıran Hüseyin Çelik’e ait bir kavram olduğunu vurguladı. Altay, “Asıl Vandalizm insanlar doğa ve çevre hassasiyetiyle Taksim Gezi Parkı’na çadır kurmuş, şiddete başvurmadan, tepki ve protesto hakkını kullanırken; insanların içinde uyudukları çadırların bile bile yakılmasıdır. Çadırları yakılan o insanlar, can havliyle kendilerini öldürmeye yönelmiş o insanlara saldırmaları devletin isteği ve tahrik etmesiyle yapılmıştır. Bir Vandal aranıyorsa Gezi Parkı’nda bunları yapan devlet görevlilerine bakacaksınız. Devlet buna göz yumuyorsa ki yumdu, AKP’nin devleti vandalizme tevessül etmiştir” diye konuştu.

'VANDALİZMİ FETÖ’DEN CEZA ALANLARDA ARAYIN'

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da Muş’un sözlerine tepki göstererek şunları söyledi: “Bu vandalizm suçlamasını reddediyoruz. Vandalizmden bahsedilecekse FETÖ örgüt üyesi nedeniyle ceza alan dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile valisi Hüseyin Avni Mutlu’dan bahsetmek gerekiyor. O dönemde son derece barışçıl başlayan protestoları provoke etmiş olan devlet yöneticilerinden, kişilerde aramalısınız.”

'OTOBÜSLERİ YAKANLAR DA AJAN PROVOKATÖR'

Tartışmalar üzerine AKP’li Muş, Gezi için “’eşkıyalık” tabiri kullanarak, “Mahkeme böyle bir suç yoktur demiyor ki, somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı veriyor. 10 gün boyunca çadır mı yakıldı orada. Bu eşkıyalıktır, bizim meseleye bakışımız budur” diye konuştu.

CHP’li Altay ise Gezi’ye eşkıyalık demenin 30 milyona eşkıya demek olduğunu belirterek şu yanıtı verdi:

“Gezi sadece Taksim’de değildi. Ankara’da vardı, Sinop’ta da vardı. Gezi her yerde vardı. Gerçekten iyi niyetle, samimi bir çevre hassasiyetiyle başlayan bir hareketi kriminalize, terörize eden devlettir. Yüzüne maske takıp belediye otobüslerini yakanlar da ajan provokatörler olduğunu, polisin olduğunu Sayın Muş’ta iyi biliyor. Eşkıyalık sözünü Sayın Muş’a iade ediyorum.”