MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP'li Rümeysa Kadak'tan Tepkiler Üzerine Flaş Açıklama: Bakın Suçlu Kimmiş

AKP'li Milletvekili Rumeysa Kadak'ın Samsun'daki kadına şiddet olayının ardından, “Savaşacağım” paylaşımına, vatandaşlar tepki olarak AKP'nin reddettiği kadına şiddet önergelerini hatırlattı.

Eklenme: 08 Mart 2021 11:48 - Güncelleme: 08 Mart 2021 12:10

KP İstanbul Milletvekili Rumeysa Kadak'ın Samsun'daki kadına şiddet olayının ardından, “Dakikalardır hiçbir şey yazamıyorum. Savaşacağım” paylaşımı tepki topladı.

Kadak paylaşımında, “Dakikalardır hiçbir şey yazamıyorum. Tek bildiğim artık #KadinaSiddeteHayir dememiz gerekmeyene dek savaşacağım. Şiddet gören tek bir kadın kalmayana dek. Yasalarla, toplumsal farkındalıkla, bireysel adımlarla, eğitimle, annelerle, babalarla” ifadelerini kullanmıştı.

Halbuki AKP’li Kadak’ın Meclis’te bu konu üzerine verdiği herhangi bir soru ve araştırma önergesinin olmaması, aksine muhalefetin kadın cinayetlerinin araştırılması önergelerine “ret” oyu vermesi tepkileri artırdı.

"ÖNERGELERİ KABUL ETMEME USULÜ"

Tepkilerin ardından Kadak, “Binlerce tweet atılmış. Adıma yazılanlar kadınlara şiddet uygulayan adamlarla yarışıyor. Hakaretler, küfürler yazılmış. Sebebi ise mecliste yıllardır süregelen bir usul. İktidarın muhalefetin verdiği, muhalefetin de iktidarın verdiği önergeleri kabul etmeme usulü” deyince tepkilerin şiddeti arttı.

Meclis’te muhalefetin verdiği araştırma önergelerine “ret” oyu vermenin “usul” olduğunu savunan Kadak, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bu usulü bilmemenizi ve eleştirmenizi anlarım. Fakat yazılanları görüp saldırma cesaretini elde etmenizi anlayamam. Taciz olaylarına ses çıkaramayan bir kişinin tüm iştahıyla saldırmasını anlayamam. Bir şiddet mağduru kadını savunurken bir başkasına şiddet göstermeyi anlayamam.

asalarda boşluk varsa mutlaka doldurulmalı. En ince detayına kadar çalışmak zorundayız. Ama bu salt yasalarla çözebileceğimiz bir sorun değil. Erkeğin ‘şiddeti bilinecek diye korkması’ değil şiddet göstermeyi hiç düşünmemesini sağlamalıyız. Aklına şiddet uygulamak hiç gelmemeli.

Tüm samimiyetimle üzüntümü dile getirdiğim mesajıma binlerce hakaret yazılmış olsa da bunun haklı beklentiden kaynaklandığını düşünüyorum. Ben yine de sözümü yineliyorum: şiddetin her türlüsüyle her mecrada savaşacağım. Şiddete karşı olduğunu söyleyip bizzat gösterenlere rağmen.”

Etiketler : vekil, akp, rümeysa kadak