Abone Ol

AKP’li Güngören Belediyesi İBB’nin 25 Milyonluk Malına Çökerken Yakalandı

AKP’li Güngören Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili olduğu arsaları, kendine tapulayarak ihaleyle satmaya çalıştı.

AKP’li Güngören Belediyesi İBB’nin 25 Milyonluk  Malına Çökerken Yakalandı

İstanbul’un inşaatçı belediyesi olarak bilinen Güngören Belediyesi’nin, resmiyette İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında olan tescil dışı alanları, imar planı değişikliğiyle beraber kendi bünyesine geçirdi.

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ SATIŞA ÇIKARDILAR

Arsaları üzerine geçiren Güngören Belediyesi, ardından bu arsalar için ihaleyle satışa çıktı. Eğer ihaleler yapılsaydı, Güngören Belediyesi, iki ayrı ihaleden toplam 25 milyon TL’lik para kazanacaktı.

Halk Tv'den Hazar Dost'un haberine göre, Güngören Belediyesi’ndeki kaynaklar, belediyenin yaptığını, “İmar planı değişikliğin ardından yangından mal kaçırır gibi satışa çıkardılar” diyerek özetliyor.

İBB'NİN AVUKATLARI DAVA AÇTI

Hukuka aykırı olarak Güngören Belediyesi’nin kendi üzerine tapuladığı alanların satışa çıkarılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi avukatları, sürecin hukuksuz olduğunu belirterek idare mahkemesine dört ayrı dava açtı. Mahkeme, tüm davalarda yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Güngören Belediyesi, verilen yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti.

AKP’li Güngören Belediyesi İBB’nin 25 Milyonluk Malına Çökerken Yakalandı - Resim: 1

İHALEYE ESKİ AKP MİLLETVEKİLİ ADAYI GİRECEKTİ İDDİASI 

Öte yandan yerel kaynaklar, bin 710 metrekarelik alan için açılan 12 milyon 850 bin TL'lik ihaleye, Özel Güngören Hastanesi'nin sahibi Saim Bahadır'ın gireceğini iddia ederken, arsanın hastanenin yanında olduğunu söyledi.

Saim Bahadır, AKP’den bir kez belediye başkanlığına, iki kez de milletvekilliğine aday olmuştu.

Güngören Belediyesi, 2019’dan itibaren mimar olan AKP’li Bünyamin Demir’e emanet edildi. Demir, belediyedeki yardımcıları olarak, inşaat şirketindeki ortaklarını belirledi. Ardından eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın döneminde Planlama Müdürlüğü’nde müdür olarak görevde Rıza Uçan, başkan yardımcılığı görevine getirildi. Uçan’ın göreve gelmesiyle beraber ilçe, kentsel dönüşüm ve inşaat ihaleleriyle kamuoyunda kendinden söz ettirdi.

Tozkoparan’da hukuksuz şekilde yapıldığı anlaşılan kentsel dönüşüm projesinin de yürütücüsü olan Güngören Belediyesi’nin, geçtiğimiz günlerde Çinçindere’de yapmak istediği konutlarda Şehircilik Bakanlığı’ndan normalde 4 kata verilen izni özel olarak 9 kat olarak aldığı ortaya çıkmıştı.