Abone Ol

AKP'li Biçer'den 6284 yorumu: Toplumun mantığıyla örtüşmüyor

14 Mayıs seçimlerinde AK Parti'nin Kütahya Milletvekili seçilen Adil Biçer, 6284 sayılı kanunla ilgili "Sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim" dedi.

AKP'li Biçer'den 6284 yorumu: Toplumun mantığıyla örtüşmüyor

Kütahya’da AK Parti listesinden milletvekili seçilen avukat Adil Biçer, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a ilişkin konuştu. Biçer, “Bir hukukçu olarak, sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim. Kanun, toplumun mantığıyla örtüşmüyor” dedi.

'YANLIŞLARA SEBEBİYET VERİYOR'

ANKA'nın aktardığı bilgilere göre Adil Biçer, milletvekili seçilmesinin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi. Biçer, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve 6284 sayılı kanuna dair yorumlarda bulundu. "Kadın beyanı esastır" ilkesine karşı çıktığını ifade eden Biçer, şunları söyledi:

“6284, kadın beyanını esas alıyor. Kanun koyucu orada neyi amaçladı vaktiyle bilmiyorum ama bir hukukçu olarak, sadece kadın beyanının esas alınmayacağı kanaatindeyim. 20 yıl avukatlık yaptım. O dönemde de aynı şeyi söyledim. Önyargıya dayalı olarak başka yanlışlara da sebebiyet veriyor. Hatta bayan tarafından darp edilen bir erkeğe, erkek lehine uzaklaştırma verilmesi gerekirken yanlışlıkla hâkimin yine erkeği uzaklaştırma kararı verdiğine de şahit oldum. Dolayısıyla kanun, toplumun mantığıyla örtüşmüyor. Ama kanun koyucu neyi amaçladı o dönemde bilmiyoruz. Gerekçe illaki vardır. Bize düşen, bundan sonraki görevde vatandaşın isteği doğrultusunda çalışmak. Nafakayla ilgili de yükselen sesler var, ‘Ömür boyu nafaka olmaz’ şeklinde. Vatandaşımızın bizden isteği varsa görev süresince, başta komisyonlarda sonra da Büyük Millet Meclisi’nde dile getirmek olacak.”