Abone Ol

AKP'li Bakan Selçuk'a göre Türkiye'de yoksulluk yokmuş

Çalışma Bakanı Selçuk, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” görüşünü savundu.

AKP'li Bakan Selçuk'a göre Türkiye'de yoksulluk yokmuş

Koronavirüs salgınıyla birlikte var olan ekonomik kriz adeta buhrana dönüşürken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun’da bir eline “iş” diğer eline de “aş” yazarak intihar eden yurttaşa ilişkin muhalefetin sorularını görmezden geldi.

Muhalefetin yurttaşların intiharlarını gündeme getirmesine karşın, Bakan Selçuk, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” görüşünü savundu.

TBMM Genel Kurulu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinde iktidar muhalefetin yurttaşların gelirlerinin düşmesi, milyonlarca kişinin açlık sınırında yaşaması ve artan intiharları görmezden geldi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını, artık refahı paylaşma aşamasına geçtiklerini savundu.

Samsun’da önceki gün bir eline iş, bir eline de aş yazarak kendisini asan yurttaş hakkındaki soruları yanıtlamayan Selçuk, bunun yerine, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” görüşünü dile getirdi.

Görüşmelerde, İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden daha çok işverenin kullanması da tartışmaya neden oldu.

Bakan Selçuk, bu fonun işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını belirterek “Yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” dedi.