Abone Ol

AKP'den flaş açıklama: EYT'liler ilk emekli maaşını Mart ayında alacak

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, seçimleri, Cumhurbaşkanı kararıyla yapmak istediklerini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı seçim kararı aldıktan sonra bu Resmî Gazete'de yayınlanacaktır. O yayınladıktan sonra da 60 gün sonraki ilk pazar günü seçim var demektir” dedi. Turan, Kanal 7’de Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programına konuk oldu. Programda, Turan, seçim, EYT düzenlemesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve Meclis takvimi hakkında bilgiler verdi.

AKP'den flaş açıklama: EYT'liler ilk emekli maaşını Mart ayında alacak

Turan şunları kaydetti:

"AK Parti tüm kurumlarıyla 5 yıldan beri şunu ifade etti. Hem İyi Parti ve hem CHP, erken seçim var diye konuşma yaptılar. Onlar konuştukça biz yolumuza devam ettik. 18 Haziran'a bir kaç ay kaldı artık bu saatten sonra yapılan seçim erken olmaz. Biz hala 18 Haziran'ı istiyoruz ancak anayasa hem Meclis'e hem Cumhurbaşkanlığı makamına yetki veriyor. Mevsim, imkanlar, bayram, sınav tüm şartlara uygun bir tarih belirlenebilir. 16 Haziran'da okullar kapanıyor, millet tatile gidecek. Seçimler partilerin en özel günleridir.

"Cumhurbaşkanı kararı ile seçim tarihinin yenilenmesini istiyoruz"

Biz 18'ini istiyoruz ama 18'i uygun değilse başka bir tarihe revize edilir. Hac var, okulların kapanması var, bayram var. Hangi tarih uygunsa Cumhurbaşkanımız karar verebilir. Cumhurbaşkanımıza seçimlerin gözden geçirilmesini istiyoruz. Biz Cumhurbaşkanı kararı ile seçim tarihinin yenilenmesini istiyoruz.

"Mart başında Cumhurbaşkanımız karar alırsa mayısın ortasında seçim olabilir"

Mart başında Cumhurbaşkanımız karar alırsa mayısın ortasında seçim olabilir. Erken seçim talebimiz yok, 18 Haziran'a en yakın tarihi istiyoruz.

5 yıldan beri bu yeni sistem ile beraber krizler nasıl aşılır gösterdik. Eski sistem olsaydı hep krizler olacaktı. Pandemi gibi hiç öngörülemeyen bir kriz oldu. Buna rağmen Türkiye'nin çarkları dönüyor. Son dönemde akla hayale gelmeyen fiyat yükselmeleri oldu, tüm dünyada. Petrol varili 50 dolardan 150'i doları buldu. Doğal gaz asla ön görülemeyen bir şey, 150 dolardan 3500 dolarla buldu. Erdoğan'ın güçlü liderliğiyle çok az hasarla bu sıkıntıları atlattık. Türkiye'de ihracat, istihdam artmaya başladı. Tüm dünyada güçlü liderlere ihtiyaç var.

Alt yapı, üst yapı imkanlarının nasıl bir mesafe aldığını da görüyorsunuz. Halkımız vefa sahibidir, şu 20 yılı değerlendirin ve kanaatinizi verin.

"Erdoğan tarihinin en yüksek oyunu alacak bu seçimde"

İnsanlar bir lidere oy verirken onun partisine de oy verir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fark ile alacağını düşünüyorum. Erdoğan'ı seçen anlayış onun partisine oy verecektir. MHP ile AK Parti ile birlikte şu ankinden daha fazla bir sandalye ile alacağız. Erdoğan tarihinin en yüksek oyunu alacak bu seçimde. Anketler de bu iddiaları doğruluyor. 6 ay önceye göre, ekonomimiz, siyasi motivasyonumuz.

İller kimi istiyor, kimin yüzü eskimemiş. Bazen 5 dönem olur ve şehir sizi hâlâ kucaklar. Anketleri ben de yaptırıyorum. 5 yıldan beri hiçbir belediye ayırt etmeden hizmetlerimizi görür.

"Kılıçdaroğlu'na daha çok toplanması için imkân verebilsek"

Ben yolda anayasa yanımda bir daha baktım. Seçimlerin daha erken yapılma imkânı var, daha geç yapma imkânı yok. Keşke Kılıçdaroğlu'na daha çok toplanması için imkân verebilsek. Ben bıktım beklemekten. 3 yıldan beri her hafta aday çıkaracaklar mı diye bekliyoruz. Hala bunlar 10 ayda 10 toplantı yaparak aday çıkarmadı. Artık tadı kaçtı, bu kadar insanı bekletmenin anlamı yok. Gecikmenin bir anlamı yok. Çıkın güzel güzel adayınızı duyurun. Bu kadar savsaklamanın kimseye yararı yok. 3 tane mirasçının bir araya geldiğinde mirasın paylaşılamadığı dünyada 6 liderin bir araya gelmesi nasıl olacak?

Davutoğlu'nun sözlerine tepki

Sayın Davutoğlu'nun akademik kimliğine de yakıştıramadım. Bu durum hayatın olan akışına aykırı. Böyle bir sistem yok. Yüzde 1 oy alanla yüzde 50 oy alan nasıl aynı olacak. 6 eşit imza olacakmış da her oy alan eşit haklara sahip olacakmış. Dünyada böyle bir sistem yok. Bu ülke bunları aştı.

"AK Parti'nin en kötü oy oranı yüzde 40 ya!"

Bunların ısrarla söylemiş olduğu şey ne? Biz parlamenter sistem getireceğiz. Hiçbir parlamenter sistemde böyle bir şey yok. Diyelim ki parlamenter sisteme geçtiler. AK Parti'nin en kötü oy oranı yüzde 40 ya! Bu yanlış bir metot. Parlamenter sisteme geçiş matematiksel olarak yok.

Başörtü düzenlemesi

Biz tüm partileri ziyaret ettik. Metnimizi hazırladık ve paylaştık. Arkadaşlarımız önümüzdeki hafta tüm partilerden randevu alacaklar. Hazırlanan metni götüreceğiz.

AYM'nin HDP kararı

Resmi karar ara karardır. Bu yargının kendi yürüttüğü bir konudur. Keşke HDP, terörle arasında bir mesafe koysaydı. HDP ders almıyor. Ben de yargıç olsam, bir partinin terör ile iltisakı varsa gerekli adımı atardım. Biz bu memlekette Kürtlerin de Türklerin de partisiyiz.

İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun tehditleri siyaset adabına yakışmaz. Bunu biz protesto ediyoruz diyebilirsiniz ama "Cehennem kapılarını açarız" ne demek? Bu dili 70 yaşını aşmış bir devlet adamına yakıştıramadım.

"EYT'lilerin maaşları en geç Mart ayında maaşlar yatacak diye düşünüyorum"

Meclis'in gündemi çok yoğun devam ediyor. Pazartesi Plan ve Bütçe Komisyonu var. Özellikle memur maaşları, emekli maaşları. Salı günü Genel Kurul kabul ederse, 15 Ocak'a kadar haya geçmesini istiyoruz. Bu dönemde sözleşmeli personelin kadroya alınması var. Çok teknik konular bunlar. Bakanlıktaki arkadaşlarımız çok yoğun çalışıyor. O komisyondan geçecek. Sonra da EYT ile çalışmalarımız olacak. Şubat'ın ortalarına kadar geçmesini umut ediyorum. En geç Mart ayında maaşlar yatacak diye düşünüyorum.