MedyaFaresi MedyaFaresi

AKP çoklu baro teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu

AKP, 28 maddeden oluşan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığı'na sundu.

Eklenme: 30 Haziran 2020 11:21 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 12:26

Konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın Ankara, İstanbul ve İzmir barolarına işaret ederek eleştirilerde bulundu.

Baroların anayasada ve yasadaki görevleri dikkate alındığında bu ihtiyaçları karşılayamadıklarını söyleyen Özkan, "Özellikle son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir'de avukatların yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden olmuştur. Artan sayı avukatların baro irtibatlarını koparmıştır" ifadelerini kullandı.

Baro oluşmasında 2 bin sayısını çok önemsediklerini de vurgulayan Özkan, "İstanbul, Ankara ve İzmir için üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 binden fazla avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. 2 bin avukatın bir araya gelerek kuracağı baro 72 ildeki barodan daha büyük olacağı anlamına geliyor" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Bşakanlığı'na sunmasının ardından kameraların karşısına geçti. "Barolarla ilgili reform yapmak şart oldu" diyen AKP Grup Başkanvekili Özkan, baro düzenlemesinin 28 maddeden oluştuğunu ifade etti. Düzenleme yaparken avukatlardan görüş aldıklarını söyleyen AKP'li Özkan, "Bu düzenlemeyi neden yaptık, neden Meclis gündemine getirdik?" sorusuna yanıt verdi.

Özkan, "Öncelikle baroların anayasada ve yasadaki görevleri dikkate alındığında bu ihtiyaçları karşılayamadıklarını tespit ettik. İkinci olarak özellikle son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir'de avukatların yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden olmuştur. Artan sayı avukatların baro irtibatlarını koparmıştır" diye konuştu.

İstanbul, Ankara, İzmir barolarını hedef alan Özkan, mevcut durumda  baroların demokratik temsilinin olmadığını ifade etti. Titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerinin altını çizen Özkan, "DDK'nın ve diğer örgütlerin hazırladığı raporları inceledik. Önceki kanun tekliflerini de değerlendirdik. STK'lar, hukuk dernekleri, akademik çalışma yapan akademisyenler ve bütün avukatların görüşlerini aldık. Hukukçu milletvekillerimizle bir araya geldik ve Avukatlık Kanunu Meclis Başkanlığı'na sevk ettik" diye konuştu.

4 ana başlıkta teklifin içeriği hakkında bilgi veren AKP’li Özkan, şunları kaydetti:

"İstanbul, Ankara ve İzmir için üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 binden fazla avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. 2 bin avukatın bir araya gelerek kuracağı baro 72 ildeki barodan daha büyük olacağı anlamına geliyor. Barolar Birliği delegasyonunda yeni bir düzenleme getiriyoruz. Her baro TBB Genel Kurulu'nda 3 delege ve 1 başkanla temsil edecek. Üye sayısı çok olan illerde her 5 binde 1 delegasyonda temsil imkanı sağlıyoruz. Baro organlarının seçimini 2 yılda bir ekim ayının ilk haftasında genel kurullar, akabinde TBB seçimlerinin de 4 yılda bir aralık ayında yapılmasını öngörüyoruz. Yaşam tarzı, inancı nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulan avukatlar için bir düzenleme yaptık. Avukatların resmi kıyafeti olarak cübbeyi belirttik."