Abone Ol

Akıllı telefonlarda FETÖ skandalı! Muhterem yazınca çıkanlar şaşkına çevirdi

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların otomatik klavye tahmininde tespit edilen bir açık sosyal medyayı karıştırdı.

Akıllı telefonlarda FETÖ skandalı! Ortalık karıştı

Android'in yeni sürümüne sahip akıllı telefonlarda “muhterem” kelimesi yazıldığında, Google'ın klavyesi otomatik olarak FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ismini öneriyor. Söz konusu açık hakkında sosyal medyada da kampanya başlatıldı.

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesinden Mustafa Kalkan’ın haberine göre, akıllı telefonların artık tamamında akıllı klavye özelliği bulunuyor. Bu klavye bazı imla hatalarını düzeltme ve sonra kullanılabilecek kelime tahmini yapabiliyor. Bu sistem özellikle yeni çıkan cihazlarda hem sistem üzerinden hem de internet senkronizasyonuyla tahminler yapıyor.

Akıllı telefonlarda FETÖ skandalı! Muhterem yazınca çıkanlar şaşkına çevirdi - Resim: 1

KAMPANYA BAŞLATTILAR

Google klavye geliştiricileri tarafından makine öğrenmesi yöntemi kullanılıyor. Android sözlüğü sürekli art arda kullanılan kelimelere göre kendisini yapılandırıyor. Eğer bir kelime hiç kullanılmadıysa kendi önerilerini sunuyor. ‘Muhterem’ ve ‘Hocaefendi’ kelimelerini yazdığınızda, daha önce bu kelimeleri yazmamış olsanız bile karşınıza FETÖ elebaşı Fetullah Gülen önerisi çıkıyor. Kullanıcılar bu rahatsız edici durumla ilgili Twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

Akıllı telefonlarda FETÖ skandalı! Muhterem yazınca çıkanlar şaşkına çevirdi - Resim: 2

Google'ın akıllı klavyesindeki bu açığın görüldüğü telefon modellerinden bazıları şu şekilde;

Samsung S6, Samsung S7, Samsung S7 Edge, Samsung S8, Samsung A9 2017, Samsung A5 2017, LG G5, Moto Huawei P10, Samsung Note 5, Lenovo Moto G4

USMED kurucu üyesi Kerem Abadi attığı tweet ile durum hakkında bir kampanya başlattı. Özellikle yeni çıkan ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda karşılaşılan bu çirkin önerilerin durdurulmasını talep etti.