MedyaFaresi MedyaFaresi

AK Parti’li Mustafa Yel: Hayvan Hakları yasası önümüzdeki ay Meclis'e gelir

Medyafaresi.com Özel Haber - TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu Başkanı, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, komisyon raporunun genel kural görüşmeleri öncesinde Medyafaresi.com’un Adalar’daki fayton sorunu ve yasa çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Eklenme: 16 Ocak 2020 17:12 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 17:22

Hayvan Haklarına ilişkin şimdilik 36 maddelik yasa teklifi hazır Meclis’e önümüzdeki ay gelecek.

Türkiye’nin İl Hayvan Hakları Kurulları güçlendirilecek ve yetkilendirilecek.

Adalar’daki fayton sorunu yerele bırakılacak; il hayvan hakları kurulu isterse fayton çalışmalarını yasaklayacak.

Hayvana şiddet kabahat olmaktan çıkarılacak ceza kanununa girecek.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu Başkanı, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel,  komisyon raporunun genel kural görüşmeleri öncesinde Medyafaresi.com’un  Adalar’daki fayton sorunu ve yasa çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Komisyondan sonra kamuoyunda oluşan yasa beklentilerini konusunda Şubat ayına işaret eden komisyon başkanı şimdilik 36 maddelik bir yasa teklifi taslağı hazırladıklarını belirtti.

Yürürlükteki kanunun adının ‘Hayvan Hakları’ olarak değişebileceği mesajını de veren Mustafa Yel, fayton sorununun yerele verilecek yetkiyle  çözülebileceğini söyledi.  Yel, “Fayton ve atla çekilen çeşitli araçlar sadece Adalarda da yok sadece Adalara göre  kanun yapmıyoruz özellikle bu konuda biz  hayvan hakları kurullarının güçlendirilmesini ve il hayvan hakları kurallarının  kendi illerinde  kararlar almasını istiyoruz.” dedi.

Komisyon başkanı Yel’in açıklamaları şöyle:

“Adalar’da kötü muamele yapılıyor diye Doğu Anadolu’da kızakla ulaşımı durduramam”

Türkiye’de özellikle hayvan severlerin yakından takip ettiği Adalar’daki fayton sorunuyla ilgili biz gidip yerinde incelemelerde bulunduk. Burada gördüğümüz manzara hem hayvan hakları hem de insan sağlığı çevre sağlığı açısından da son derece sıkıntıyı görüntüler vardı. 1800 tane at o küçük coğrafyada yaşamakta 277 tane orada fayton bulunmakta dolayısıyla çok küçük bir ortamda hayvan hakları ihlalleri var. Ruam hastalığının yarattığı tehlikeleri zaten geçtiğimiz günlerde yaşadık.

Tedbir alınmayan hayvanlara karşı herhangi bir şekilde kötü muamele yapıldığı zaman bunun gerekli  önlemlerin alınmadığı hastalandıkları zaman  tedavi merkezlerinin  çok uzakta olduğu Avcılar’daki hayvan hastanesinde olabileceği  ve buraya kimsenin hayvanını götürmediğini gördük.

Fayton ve atla çekilen çeşitli araçlar sadece Adalarda da yok sadece Adalara göre kanun yapmıyoruz özellikle bu konuda biz hayvan hakları kurullarının güçlendirilmesini ve il hayvan hakları kurallarının  kendi illerinde  kararlar almasını istiyoruz. İstanbul İl Hayvan Hakları Kurulu valinin Başkanlığında  Büyükşehir Belediyesi, İlçe  belediye başkanları, ilgili veteriner, sağlık hizmetlerindeki kişiler ve diğer STK’ların katılımıyla oluşacak bu  hayvan hakları kurulu isterse Adalar’daki fayton  çalışmalarını yasaklayabilecekler.

Yetkiyi yerele vereceğiz çünkü Türkiye’nin her yerinde şartlar çok farklı, kötü örnekler var diye iyi örnekleri görmezden gelemeyiz.  Doğu Anadolu’da atlı kızakla ulaşım yapılmakta. Adalar’da kötü muamele yapılıyor diye ben Doğu Anadolu’da ulaşımı durduramam.

Şu anda yasa teklifi 36 madde gibi gözüküyor ama bunda değişiklikler olabilir. Şubat ayında Meclis’e gelebilecek. Hayvanlara karşı işkence ve kötü muameleye ilişkin cezaların, Kabahatler Kanunu'na göre veriliyordu. Yasa ile bu ceza kanuna girecek. Hayvanlara karşı yapılan kötü muamelelerde cezaların affedilmemesini, ertelenmemesini ve Türk Ceza Kanunu'na göre en az 2 yıl 1 ay ceza verilmesine ilişkin düzenleme yapılmasını istiyoruz.