MedyaFaresi MedyaFaresi

Doğum günün kutlu olsun gözüm! Ahmet Kaya 61 yaşında

Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü. Ahmet Kaya, doğum gününde kendisini unutmayan hayranlarınca "Doğum Günü" şarkısıyla anılıyor. Kaya'nın doğum gününü kutlamak için sevenleri, Twitter üzerinden de #AhmetKaya etiketiyle paylaşımda bulunuyor.

Eklenme: 28 Ekim 2018 13:13 - Güncelleme: 28 Ekim 2018 14:23

Fransa'da 43 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü.

28 Ekim 1957'de Malatya'da işçi bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğan Ahmet Kaya, babasının kendisine daha küçük yaştayken hediye ettiği bağlamayla müzik hayatına başladı. Babası Sümerbank fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya'da okudu. 

1972 yılında ailesi İstanbul'a göç etti... Ahmet Kaya İstanbul sokaklarında işportacılık yapmaya başladı. Yaşamı boyunca bağlama tutkusundan vazgeçmeyen Kaya, Boğaziçi Üniversitesi'nde Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu. Bu tanışma, Kaya'nın hayatında bir dönüm oldu. Ruhi Su'nun, Mahsus Mahal isimli türküsünü seslendirerek müzik dünyasına adım attı.

16 yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti.

1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü, ünlü şair ve söz yazarı Yusuf Hayaloğlu'nun kızkardeşi Gülten Kaya ile evlendi ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu. Bundan tam 5 yıl sonrada Melis isimli ikinci çocuğu dünyaya geldi.

1985’te ilk albümü ‘Ağlama Bebeğim’le adını duyuran Ahmet Kaya’nın yükselişi, 80’lerin ikinci yarısında 12 Eylül karanlığını yırtan emekçi hareketliliğiyle aynı döneme denk geldi.

Halk müziği, özgün müzik ve protest müzik tarzı ile toplum sanatçısı kimliğini taşıyan Kaya, "Ağlama Bebeğim", "Acılara tutunmak", "Yorgun Demokrat", "İyimser Bir Gül", "Sevgi Durumu", "Dinle Sevgili Ülkem" ve "Hoşçakalın Gözüm" gibi albümler çıkardı. Kaya, kendisinin yazmış olduğu bestelerle birlikte Attila İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi tanınmış şairlerin şiirlerini de besteledi.

"Şarkılarım Dağlara" albümünde yer alan "Özgür Çağrı" isimli şarkıda geçen "Abin birgün dağdan döner, sarılırsın yavrucağım " sözleri nedeniyle albümü toplatıldı, konser vermesi yasaklandı.

Kaya, 10 Şubat 1999'da Magazin Gazetecileri Derneği'nin Princess Otel Kongre Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde yılın en iyi sanatçısı ödülünü aldı.

"Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği'ne, Cumartesi Anneleri'ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayınlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum" sözleri üzerine davetlilerin bir kısmının tepkilerine ve hakaretlerine maruz kaldı.

O akşamki konuşmasının ardından linç girişimlerine maruz kalan Kaya için sürgün yolu da görünmüş oldu. Linç akşamını izleyen sonraki süreçte mahkemelerden davalardan bir türlü yakasını kurtaramayan Kaya, Avrupa'ya gitmek zorunda kaldı.

Avrupa'da verdiği bir konserde, "Geceleri üşüyorum. Sorun kalorifer sorunu değil. Sorun yorgansızlık sorunu da değil. Ben vatansızlıktan üşüyorum" sözleriyle ülke hasretini dile getirdi.

Ahmet Kaya'nın yaşamı kadar ölümü de olay yarattı. Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında 'Hoşçakalın Gözüm' isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris'in Porte de Versailles semtindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

43 yaşında ölen Ahmet Kaya'nın cenazesi 17 Kasım 2000'de 30 binin üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris'in Peré Lachaise Mezarlığı'nın  71'inci bölümüne defnedildi.

Ölümünün ardından 2002 yılında şarkılarını 20 ünlü sanatçının seslendirdiği "Dinle Sevgili Ülkem" isimli bir albümünün yanı sıra Kaya'nın, Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesinde duyurduğu Kürtçe Karwan (Kervan) isimli parçasının ve klibinin de bulunduğu "Hoşçakalın Gözüm" ile "Biraz da Sen Ağla" ile 3 Mart 2014'te yayımlanan ve 27 sanatçının Kaya'nın şarkılarını yorumladığı "Bir Eksiğiz" albümleri çıktı.

Ahmet Kaya, doğum günü olan bugün kendisini unutmayan hayranlarınca "İyimser Bir Gül" albümünde yer alan "Doğum Günü" şarkısıyla anılıyor. Kaya'nın doğum gününü kutlamak için sevenleri, Twitter üzerinden de #AhmetKaya etiketiyle paylaşımda bulunuyor.