Abone Ol

Afrin'de kaç köy var? Teröristlerden kaç köy temizlendi?

TSK'nın terör örgütüne operasyonlarına devam ettiği Afrin'de kaç köy var sorusu merak konusu oldu.

Afrin'de kaç köy var? Teröristlerden kaç köy temizlendi?

Afrin'de köyler tek tek teröristlerden temizlenirken, sosyal medyada "afrin de kac koy var" sorusu günrdem oldu.

Terör örgütü YPG'nin elinde bulunan Afrin'de 7’si ilçe olmak üzere toplamda 372 köy, belde, yerleşim merkezi bulunuyor.

Bugüne kadar TSK operasyonlarında 100'den fazla köyün teröristlerden temizlendiği belirtiliyor.

TSK'DAN 26 ŞUBAT TARİHLİ ZEYTİN DALI AÇIKLAMASI

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 41 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2059 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.