Abone Ol

Adil Öksüz'ü yaptığı o hata ele verdi

Ankara’nın Berlin’den iadesi için hazırlık yaptığı 15 Temmuz’un ‘kara kutusu’ Öksüz’ün dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı.

Adil Öksüz'ü yaptığı o hata ele verdi

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 15 Temmuz ihaneti için en kritik görevi verdiği firari şüpheli Adil Öksüz’ün Almanya’dan iadesi için dosya hazırlandı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı 18 sayfalık iade dosyanın, Öksüz’ün kaçmasından hemen sonra çıkartılan geçici tutuklama talebinin devamı olduğu öğrenildi. Öksüz'ün iade edilmesi talebinin asıl nedeni ise Almanya'ya yaptığı iltica başvurusu.

Öksüz, Türkiye’den yasal yollarla çıktığı tespit edilemediği için geçici tutuklama kararı ile aranmaya devam ediliyordu. Ancak son aylarda Almanya’da olduğuna ilişkin bilgiler nedeniyle geçici tutuklama talebindeki bilgiler tercüme ettirilerek iade dosyasına çevirildi. Adalet Bakanlığı, mahkemenin kendisine gönderdiği Öksüz’ün tutuklanarak iade edilmesi talebi dosyasını Almanya’ya gönderilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na iletecek.

Öksüz’ün Almanya’da olduğuna ilişkin iddialar oradaki Türk vatandaşlarının ihbarlarıyla başladı. Öksüz’ün 17-18 Temmuz tarihlerinde bir lokantada yemek yerken gördüğünü söyleyen Türk vatandaşları, yetkililere bilgi verdi. Öte yandan Türk yetkililere ulaşan bir diğer iddia ise Öksüz’ün iltica başvurusu yaptığı ve geçici oturma talebinin kabul edildiği yönündeydi. Almanya’nın iltica başvurusunu gizli tuttuğu ve henüz bu konuda bir işlem yapılmadığı ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı bu bilgilerle Almanya’ya nota vererek Öksüz’ü sordu. Ancak Almanya bu notaya cevap vermedi.

DÜĞMEYE BASTI

Öksüz’ün iltica başvurusu ve bu ülkede olduğuna dair iddiaların somutlaştırıldıktan sonra iade dosyası için düğmeye basıldı.

Öksüz’ün Almanya’ya nasıl kaçtığı ile ilgili değerlendirmelerde de iki senaryo ağırlık kazandı. Kaynaklar, Öksüz’ün kanlı darbe girişiminin ardından yurtdışına kaçamadığı, gaygubet evlerinde saklandıktan bir süre sonra, sahte kimlikle Gürcistan üzerinden ya da özel bir uçakla kaçırıldığı üzerinde durulduğunu belirtti. Akıncı Üssü’ndeki soruşturma sırasında Öksüz’ün içeride olduğunu gösteren bir kamera görüntüsünün ortaya çıkmamasına da dikkat çeken kaynaklar, darbe girişimini yöneten diğer isimler Kemal Batmaz ve Harun Biniş’in güvenlik kameralarına yakalandığını hatırlattı. Öksüz’ün darbe girişimi sırasında nerede olduğunun da araştırıldığı belirtildi.