Abone Ol

Adana'da Furkan Vakfı Üyelerine Polisten Sert Müdahale

Adana’da Furkan Vakfı destekçilerinin yapmak istediği yürüyüş polisin sert müdahalesi ile karşılaştı.

Adana'da Furkan Vakfı Üyelerine Polisten Sert Müdahale

Furkan Vakfı’nın 8 tutuklu üyesi için bugün Adana'da düzenlediği eyleme polis müdahale etti.

Eyleme katılan ve yerde yatan bir vatandaşın öldüresiye dövüldüğüne dair görüntüler kameralar yansıdı.

Sosyal medyadan görüntüleri paylaşan vakıf yöneticileri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasını istedi.

Kuytul: Soylu bakan olduğu müddetçe AKP kaybetmeye devam eder
Vakfın kurucusu Alparslan Kuytul, Twitter hesabı üzerinden sekiz üyelerinin tutukluluğunu protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapmayı planladıklarını, ancak valiliğin başvurularını işleme almadığını belirtti.

Adana'da Furkan Vakfı Üyelerine Polisten Sert Müdahale - Resim: 1

Kameralar önünde işkence 

Furkan Vakfı’nın üyeleri, tutuklu 8 mensubu için Adana Seyhan’da bulunan Cevat Yurdakul Caddesi’nde eylem yapmak istedi. Vakıf üyeleri polisin müdahalesi ile karşılaştı. Kameralar önünde işkenceyi anımsatan görüntüler yaşandı.

SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana'da Furkan Vakfı'nın protesto gösterisinde polisin sert müdahalede bulunması nedeniyle yaşanan olaylar için açıklama yaptı.

Süleyman Soylu, "Yıllardır her hafta yasa dışı gösteri yapan 'Kuytulcu'lar, tüm uyarılara rağmen bugün Adana’da nevruz ile eş zamanlı yasa dışı gösteri yapmışlardır. Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir." ifadelerini kullandı.

Soylu, "Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır." sözleriyle olaylar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.