Abone Ol

Abdulkadir Selvi: Kürt Sorununun Temelinde CHP Yatıyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" çıkışı hakkında eleştiride bulundu.

Abdulkadir Selvi: Kürt Sorununun Temelinde CHP Yatıyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" çıkışının ardından, Kürt sorununun temelinde CHP'nin yattığını savundu ve "Kemal Bey, HDP’ye, İmralı’ya, Kandil’e gitmeye gerek yok; CHP’den ve Dersim’den başlayın yeter..." dedi.

Selvi, HDP'li Sezai Temelli'nin Kılıçdaroğlu'na "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır" diye yanıt verdiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

Bu durumda Kemal Bey ne yapacak? İmralı önerisini dikkate alıp Öcalan’la görüşmeyi deneyecek mi? İmralı’ya gidecek mi? Sanmam.

Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümü konusunda geçmişte ciddi çabalar sarf edildi. Göbeğinden ABD’ye bağlı olan Kandil, her defasında çözüm sürecini sabote etti. Orada asıl patron tek başına ne HDP ne İmralı ne de Kandil. Asıl patron ABD.

Ayrıca deneyimler bize gösterdi ki Kürt sorununun çözümü ile HDP ve PKK’yı birbirinden ayırmak gerekiyor. Çünkü onların, Kürt sorununun çözümü diye bir dertleri yok. Kürt sorunundan beslendikleri için tam aksine çözüm süreçlerini sabote ediyorlar.

Burada benim şaşırdığım Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümünü HDP’ye havale etmesi. Kılıçdaroğlu, hem CHP genel başkanı olarak hem de Dersimli olarak Kürt sorununun bir parçası. Sadece parçası değil. Kılıçdaroğlu, Dersim isyanına kafa yormuş birisi. İhsan Sabri Çağlayangil’le röportaj yapmış, daha sonra arşivini gazeteci Soner Yalçın’a devretmiş. Yani bir birikim sahibi.

Kılıçdaroğlu, benden de iyi biliyor ki, Kürt sorununun temelinde CHP yatıyor. Kılıçdaroğlu, CHP’nin genel başkanı olarak oradan başlayabilir."