MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD'li Temsilci PKK'yı Öve Öve Bitiremedi

ABD Başkanı’nın eski Temsilcisi William Roebuck, eğittikleri gruplar içinde en iyisinin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri olduğunu söyledi.

Eklenme: 03 Nisan 2021 09:47 - Güncelleme: 03 Nisan 2021 10:26

Roebuck, verdiği röportajda, DEAŞ'a karşı DSG’yi överken “Kürtler Kuzey Doğu Suriye’deki Araplarla birlikte örgütlenerek DSG’yi kurdu. Biz IŞİD ile savaşı bu grup üzerinden yürüttük. DSG, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında çok önemliydi. Kürt ve Arapların birlikte yer aldığı DSG’nin önemli liderleri Kürt’tü” ifadelerini kullandı. 

SON 10 YILDA EN İYİSİ

odatv'deki habere göre Roebuck, “Görüştüğüm ABD’li özel güçler ‘DSG savaşçılarının son 10 yılda eğitim verdikleri en iy grup’ olduğunu söylediler. IŞİD ile savaşta tecrübeleri çok gerekliydi. Onlarla birlikte çalıştık. Onları eğiterek silah verdik ve operasyonlar gerçekleştirdik. Savaşın temel dinamikleri onlardı” diye konuştu.

SIZAN WIKILEAKS BELGESİ

Roebuck'in sözleri akla Wikileaks'te yer alan 2006 yılındaki Şam'dan ABD'ye giden yazışmayı akla getirdi.  Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ortaya çıkarttığı belgeye göre 2006 yılında tarihte ABD'nin Şam Büyükelçisi olan Roebuck'a belgelerde Washington yönetiminin Esad'ı devirme planlarının Arap Baharı öncesine dayandığını ortaya koymuştu.

DSG'NİN TARİFİ 2006'DAN 

2006 yılında Sunnilerin özellikle fakir yerleşim alanlarında rahatsızlık duymaya başladığını ABD'ye bildiren Roebuck, Kürtlerin şikayet ve sorunları daha fazla dile getirilerek diğer Arapları rahatsız etmeyecek şekilde desteklenmesi gerektiğinin altını çizmişti. 

Roebuck Arap ve Kürt gruplardan bir ittifak oluşturulması gerektiğini de kaydetmişti. 

Etiketler : pkk, suriye, roebuck, pyd, abd