Abone Ol

ABD'den Türkiye'ye Venezuela uyarısı: Altın ticaretini bitirin

ABD'li bir üst düzey yetkilinin Bloomberg'e yaptığı açıklamaya göre ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezüella ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı.

ABD'den Türkiye'ye Venezuela uyarısı: Altın...

Ankara'nın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlâl ediyor olma ihtimali nedeniyle, Venezuela ile yaptığı altın ticaretine son vermesi için baskı altında olduğu öğrenildi.

BBC Dünya Servisi'nin haberine göre, Washington bu altınların İran'a gönderilip, ABD yaptırımlarının ihlâl ediliyor olabileceğinden şüpheleniyor.

Kaynaklar, Ankara'nın Venezuela ile yapılan ticaret konusunda yakın zamanda uyarıldığını söyledi. Venezuela'nın altın sektörünü hedef alan yaptırımların Türkiye gibi üçüncü tarafları da kapsayacak şekilde genişletilebileceğini de bildirdi.

Venezuela, geçtiğimiz yıl Türkiye'ye "rafinelerde işlenip geri satın alınmak üzere" 900 milyon dolar değerinde altın satmıştı. Ancak altınların Venezuela'ya geri satıldığına dair kayıt bulunmuyor.

Batı hükümetlerinde, Venezuela ile altın ticareti yapan ülkeler arasında en fazla endişe yaratan ülkenin Türkiye olduğu belirtiliyor. Venezuela'dan altın aldıkları söylenen diğer ülkeler Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl Kasım ayında Venezuela'daki altın sektörünü hedef alan yaptırımlar uygulanması için bir başkanlık kararnamesi imzalamıştı.

Venezuela'nın yer altı kaynakları zengin ancak altın işletme kapasitesine sahip değil.

Venezuela hükümeti, muhalefet tarafından yasa dışı ve çevreye zarar verecek şekilde altın çıkarmakla suçlanıyor. Hükümete yöneltilen bir diğer suçlama da genellikle şiddet yoluyla olmak üzere madencileri kontrol edebilmek için organize suç şebekelerinin kullanılması.

Venezuela'nın petrol gelirlerinin yaptırımlar ve fiyatlardaki düşüş nedeniyle azaldığı ve kendisine başta altın ticareti olmak üzere farklı kaynaklar yaratmaya çalıştığı biliniyor.

Venezuelalı bakan Çorum'da rafineri ziyaret etti
Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkiler, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun 2016'daki Enerji Kongresi için İstanbul'u ziyaret etmesiyle başladı.

Maduro, o zaman Twitter hesabından "Türkiye'yi ziyaret eden ilk Venezuela lideri olduğunu" duyurmuştu.

2018'de Maduro Türkiye'ye 4 kez resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Venezuela'yı bir kez ziyaret etti.

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano Temmuz 2018'de, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela'da çıkardıkları altının, yaptırımlar nedeniyle artık İsviçre'de değil Türkiye'de işlenip altın paraya çevrildiğini açıklamıştı.

Cano, anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını ve yasa dışı bir durum olmadığını, altının ithalatı ve ihracatında uluslararası yönetmeliklere, taşımacılık kurallarına uyulduğunu ifade etmişti.

Venezuela'nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami de, bu ay içerisinde Türkiye'ye yaptığı bir ziyaret kapsamında Çorum'da Ahlatcı Holding'e ait bir altın rafinerisinde incelemelerde bulunmuştu.

Madencilik sektöründe de yer alan Ciner Holding'e ait bir özel jet geçen hafta başkent Caracas'a seyahat ederken görülmüştü.

Venezuelalı muhalif milletvekili José Guerra, Nordwind şirketine ait bir Rus uçağının en az 20 ton altını ülkeden çıkarmak için Cracas'a seyahat ettiğini öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Avrupa Birliği'nin aksine Venezuela'da muhalif lider Juan Guaidó'nun kendinisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından, Nicolas Maduro'nun yanında olduğunu açıklamıştı.

Erdoğan, "Maduro'yu arayarak kendisine çok açık, net anti-demokratik girişimlere prim verme, dik dur dedim" diye konuşmuştu.