MedyaFaresi MedyaFaresi

ABD'den Türkiye'ye İdlib taziyesi: Müttefiğimizin yanındayız

ABD yönetimi İdlib'de hayatını kaybeden Türk askerleri için taziyede bulunurken, Türkiye'nin saldırılara 'meşru karşılığını' desteklediklerini bildirdi.

Eklenme: 04 Şubat 2020 09:17 - Güncelleme: 04 Şubat 2020 09:18

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Suriye Ordusu (SAA) ile TSK arasında İdlib'de yaşanan çatışma sonucunda hayatını kaybeden Türk askerleri ve bölgedeki gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah'ın İdlib halkına yönelik sürekli, yersiz ve acımasız saldırılarını kınıyor" ifadelerini kullandı. 

Söz konusu saldırılarda 'İdlib'de koordinasyon ve gerginliğin azaltılması için bulunan' Türk askerinin de hayatını kaybettiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu tür eylemlerin karşısında NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz ve hayatını kaybeden (askerler) için Türk hükümetine taziyelerimizi gönderiyoruz. Türkiye'nin meşru kendini savunma eylemlerini tamamıyla destekliyoruz. Bu konu hakkında Türk hükümeti ile görüş alışverişinde bulunuyoruz." 

Acil ateşkes çağrısı

Rusya, İran, Hizbullah ve Suriye yönetiminin eylemlerinin 'istikrar bozucu' olduğu iddia edilen ve 'Suriye'nin kuzeyinde yerinden edilen yüz binlerce Suriyelinin güvenli bir şekilde geri dönüşünü engellediği' vurgulanan açıklamada, 'Acil bir ateşkes' ve insani yardım kuruluşlarına ihtiyaç sahiplerine ulaşması için tam erişim verilmesi çağrısı yapıldı. 

Açıklamada ayrıca, "ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, 2254 sayılı kararının tüm ülkede İdlib de dahil olmak üzere ateşkesin sağlanması dahil, tüm gerekliliklerini yerine getirene kadar Esed rejiminin uluslararası topluma yeniden entegrasyonunu engellemek için ABD elinden geleni yapacaktır" mesajı verildi. 

İdlib'de çatışma

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de çatışmaların önlenmesi amacıyla bölgeye takviye için gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına, Suriye ordusu (SAA) askerleri tarafından yoğun topçu atışı ile saldırıda bulunulduğunu açıklamıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise "8 şehidimiz var, bunlardan 7'si asker biri bizimle beraber çalışan sivil kardeşimiz. Onların üzüntüsünü yaşıyoruz" diye konuşmuştu.