Abone Ol

ABD'den 12 Şehit İçin Soru İşaretli Mesaj Geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Gara bölgesinde bir mağarada rehine olarak tutulan asker, polis ve sivil 13 Türk vatandaşının terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesiyle ilgili başsağlığı mesajı yayımladı.

ABD'den 12 Şehit İçin Soru İşaretli Mesaj Geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gara’da şehit edilen aralarında asker ve polislerin de bulunduğu Türk vatandaşlarıyla ilgili “Irak’ta öldürülen Türk vatandaşları” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Price, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD, Irak’ın Kürdistan bölgesinde Türk vatandaşlarının ölümünden büyük üzüntü duymaktadır. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Türk sivillerin, bir terör örgütü olan PKK’nin elinde öldüğüne dair haberler doğrulanırsa, bu eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz.”

Price’ın açıklaması, Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan güven bunalımını da ortaya koydu. “Haberler doğrulanırsa” şeklindeki ifadeyle ABD, Türkiye’nin, 13 yurttaşın terör örgütü PKK tarafından şehit edildiği yönündeki açıklamasını güvenilir ve doğru kabul etmediğini ortaya koymuş oldu. Ayrıca açıklamanın diğer bölümlerinde Türk vatandaşlarından söz edilirken şartlı kınama bölümünde “Türk siviller” ifadesinin kullanılması da dikkat çekti.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN YANIT
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasından birkaç saat önce Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Batı’nın terörizmle ilgili çifte standardı ve ‘benim teröristim kötü, senin teröristin iyi’ anlayışı devam ediyor. #PKKHainBirTerörÖrgütüdür! #Karholsun PKK” ifadelerini kullanmıştı.