Abone Ol

ABD'deki Paralel Yapı okullarına yeni soruşturma

Amerikan devletinden yıllık 250 milyon dolar finansman sağlayan Harmony sözleşmeli okullarının Teksas'taki 46 okulunun federal yasalara uygun çalışmadığı açıklandı.

ABD'deki Paralel Yapı okullarına yeni soruşturma

WASHINGTON (AA) - ABD'de Paralel Yapı'yla ilişkili Harmony Okulları hakkında Teksas Eğitim Ajansı'na resmi şikayet başvurusu yapan Amsterdam&Partners LLP hukuk firmasının yetkilisi Robert Amsterdam, "Harmony'nin elde ettiği haksız kazançların, ABD, Türkiye ve başka ülkelerdeki siyasi çıkarlarını genişletmek isteyen Gülen organizasyonuna akıtıldığına inanıyoruz" dedi.

Amsterdam&Partners LLP hukuk firması tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paralel Yapı'yla ilişkili Harmony Okulları aleyhine kamu fonlarını kötüye kullanmak, ayrımcılık ve kendi çıkarına iş yapmak suçlamalarından Teksas Eğitim Ajansı'na resmi şikayet başvurusu yapıldığı kaydedildi.

Amerikan devletinden yıllık 250 milyon dolar finansman sağlayan Harmony sözleşmeli (charter) okullarının Teksas'taki 7 bölgede toplam 46 okula sahip olduğu bildirilen açıklamada söz konusu okulların federal yasalara uygun çalışmadığı vurgusu yapıldı.
Açıklamada Harmony Okulları'nın H1-B vizesini "niteliksiz" bazı Türk öğretmenleri ABD'ye getirmek için kullandığı, ayrıca bünyesinde çalışan öğretmenlere olması gerekenden düşük ücret verdiği belirtildi.

Sözleşmeler Paralel Yapı'yla ilişkili firmalara veriliyor
Okulların genellikle Paralel Yapı'yla ilişkili kişilerin firmalarına sözleşme karşılığı birçok iş verdiği vurgulanan başvuruda, bu durumun, yerel firmaları haksız rekabet ile karşı karşıya bıraktığı ifade edildi.

Son birkaç yıldır hem eyalet hem de federal düzeyde bazı soruşturmalara maruz kaldığı kaydedilen Harmony Okulları'nın şimdiye kadar "yetersiz finansal soruşturma geçirdiği" ve "federal fonları kötü kullandığı" belirtildi.

Açıklamada, başvurunun, eyaletteki ilk ve orta dereceli tüm devlet okullarıyla ilgili en üst düzey otorite olan Teksas Eğitim Ajansı'nın Harmony Okulları'nı kapsamlı bir şekilde soruşturması ve bu okulların yasalara uygun çalışıp çalışmadığının tespiti amacıyla yapıldığı bildirildi.

Başvuruda ayrıca Harmony Okulları'nın pek çok yöneticisinin, çalışanının ve sözleşmeli çalıştığı firmaların Paralel Yapı ile ilişkili olduğu vurgulandı.

Başvuruyla ilgili açıklamasında Amsterdam, "Harmony'nin elde ettiği haksız kazançların, ABD, Türkiye ve başka ülkelerdeki siyasi çıkarlarını genişletmek isteyen Gülen organizasyonuna akıtıldığına inanıyoruz." dedi.

Muhabir: Hakan Çopur