Abone Ol

ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank'ın Temyiz Süresini Uzattı

Halk Bankasına, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal suçlaması yöneltiliyor.

ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank'ın Temyiz Süresini Uzattı

ABD Yüksek Mahkemesi, Halk Bankası'nın temyize başvurma süresini 13 Mayıs'a kadar uzattı. Banka 15 Mart olan son temyiz başvuru tarihinin uzatılması talebinde bulunmuştu.

Yüksek Mahkemeye (Anayasa Mahkemesi) temyize gitmeye hazırlanan Halk Bankası, son başvuru tarihi 15 Mart'ın uzatılması talebinde bulundu. Halk Bankası avukatları, Yüksek Mahkemeye dilekçe göndererek, temyiz başvurusu yapabilmeleri için ilave zamana ihtiyaç duyduklarını bildirdi. Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Maria Sotomayor ise Halk Bankasının talebini kabul ederek, temyize gitmek için 15 Mart olan son başvuru tarihini 13 Mayıs'a kadar uzattı.

Halk Bankasına, "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal" suçlaması yöneltiliyor.

Federal mahkemedeki süreç beklemeye alınmıştı
Halk Bankası avukatları, "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" kapsamında davanın düşmesi için önce federal, daha sonra istinaf mahkemesine başvurmuş, başvuruların reddedilmesi üzerine ABD Yüksek Mahkemesine gideceklerini açıklamıştı.

New York İkinci Bölge (İstinaf) Mahkemesi ise bankanın Yüksek Mahkemeye temyiz başvurusu yapma kararı vermesi üzerine, davanın görüleceği federal mahkemedeki süreci beklemeye almıştı.

AA