Abone Ol

ABD medyası açıkladı! Zarrab FBI gözetiminde

İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın ABD'de süren davasıyla ilgili Zarab'ın ABD medyası Türkiye’yi ilgilendiren ve bağlantısı bulunmayan konularda işbirliği yaptığını öne sürdü.

ABD medyası açıkladı! Zarrab FBI gözetiminde

ABD’de İran’a uygulanan ambargoyu deldiği gibi suçlamalarla hakkında dava açılan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab konusunda ABD medyasında yoğun spekülasyon sürerken, dikkatler yarın yapılacak duruşmaya çevrildi. Jüri seçilecek duruşmaya Zarrab’ın avukatlarının katılmaları beklenmiyor.

New York’ta esas duruşmalarının 4 Aralık’ta başlaması öngörülen Zarrab davası ile ilgili soru işaretleri artarken, ABD medyası, jürili duruşmaların “davanın başlıca sanığı” olarak nitelediği Reza Zarrab’ın olmadan başlaması yönündeki “yaygın” beklentisini aktarıyor.

DAVA ABD VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Amerika’nın Sesi (VOA) İngilizce yayınında yer verdiği geniş haberde, davanın “siyasi ağırlığı”na dikkat çekiyor. Zarrab için “İran ve Türk olmak üzere çifte vatandaşlığı olan 33 yaşındaki bir milyoner olan Zarrab, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde işleri, Türkiye ve İran hükümetleriyle bağları var” sözlerini kullanan VOA, davanın “kötüleşmekten olan ABD-Türkiye ilişkileri" açısından taşıdığı öneme vurgu yapıyor.

TÜRKİYE’Yİ İLGİLENDİREN KONULARDA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR SAVLARI

VOA, Zarrab’ın New York’taki federal tutukevinden açıklanmayan bir yere götürülmesinin savcılık ile “muhtemelen Türkiye’yi ilgilendiren ve (dava ile) bağlantısı bulunmayan konularda işbirliği yaptığı spekülasyonları tetiklediğini” belirtiyor.

Haberde, Reza Zarrab’ın 39 yaşındaki abisi Muhammed Zarrab ve Sanayi eski Bakanı Zafer Çağlayan dahil davada yargılanan diğer sekiz kişiden sadece Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu bulunduğuna işaret ediliyor.