Abone Ol

ABD: Balyoz'un sahte olduğunu biliyorduk

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffery, Balyoz Davası ile ilgili yaptığı açıklamada "belgelerin sahte olduğunu biliyorduk" dedi.

ABD: Balyoz'un sahte olduğunu biliyorduk

Aydınlık'tan Şafak Terzi'ye konuşan Jeffrey, "Askeri yetkililere karşı gerçek delillerin kullanılmadığının ve bu suçlamaların merkezinde amatörce tahrif edilmiş sahte belgelerin olduğunun son derece farkındaydık. Özellikle Balyoz davası amatörceydi ve biz insanların, sahteliği bu kadar açık olan kanıtlarla yargılanmasına şaşıp kalmıştık" ifadelerini kullandı.

İşte Aydınlık'ta yer alan söyleşinin ilgili kısmı:

SAHTE BELGELER OLDUĞUNUN FARKINDAYDIK

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, "paralel yapı" olarak adlandırdığı oluşumun Türkiye'yi ve kendisini aldattığını ve ordu mensuplarını sahte belgelerle tutukladığını belirtiyor. Tutuklanan askerler de bu konuda ABD'yi suçluyor. Bunun sebebi nedir?

(Tepkili bir şekilde) Çünkü Ortadoğu coğrafyasının tamamında, buna Türkiye de dâhil, her konuda Amerika Birleşik Devletleri suçlanır!.. (Tane tane vurgulayarak) Herhangi bir kanıt yok ve olmayacaktır da!.. General Başbuğ ve General Ergin Saygun gibi bizzat ve son derece yakın olarak çalıştığım, dostlarım olarak gördüğüm insanlar var. Ben o dönem büyükelçiydim...

(Duraksayarak) Ben yetkili olarak şunları söyleyebilirim; ABD'nin tabii ki bu davalarla kesinlikle bir ilgisi olmadı. Ve aynı yetkililikte olmasa da -çünkü bunlar Türkiye'nin iç ve hukuksal meseleleri- şunu da söyleyebilirim: Bu askeri yetkililere karşı gerçek delillerin kullanılmadığının ve bu suçlamaların merkezinde olan amatörce tahrif edilmiş sahte belgelerin olduğunun son derece farkındaydık. Özellikle Balyoz davası amatörceydi ve biz insanların, sahteliği bu kadar açık olan kanıtlarla yargılanmasına şaşıp kalmıştık."

Odatv.com