MedyaFaresi MedyaFaresi

Mansur Yavaş’tan Sabah’a tepki: Çamur haberciliğinde ısrar

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sabah Gazetesi'nin “ABB’nin kartlı doğalgaz abonelerini faturalı sisteme geçirmeye zorladığı” iddialarına tepki gösterdi. “Çamur atarak bir yere varılamayacağının tecrübesini 31 Mart yerel seçimlerinde bu manşetleri atanlar bizzat yaşadı” denildi.

Eklenme: 11 Ocak 2020 11:11 - Güncelleme: 11 Ocak 2020 14:26

Sabah Gazetesi Ankara Eki’nde, “ABB’nin, doğalgaz sayaçlarından 600 TL abonelik ücreti almak için kartlı aboneleri faturalı sisteme geçirmeye zorladığı ve vazgeçmeyen kişilerin sayaçlarını bozduğunu” ileri sürüldü.

ABB’den yapılan yazılı açıklama ile iddialara tepki gösterildi. Başkentgaz’ın özelleştirilmesi sonrası ABB ile bağı kalmadığı, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın bazı uygulamalar nedeniyle kuruma dava açtığı anımsatılan açıklamada, haberin, Ankaralıların aklıyla alay etme girişimi olduğu olduğu ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çamur haberciliğinde ısrar edenlerin hedefi yine kadük kalmaktadır. Üstelik 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nde, ‘gazetecilik’ gibi onurlu bir mesleğin mensuplarının, zor şartlarda ve Türkiye’nin dört bir yanında haber yapmak adına alın teri döktüğü bir ortamda bu manşetlerin atılmasını, haberi yapan ve yayınlayanlar adına acıyarak takip ediyoruz.''

''Çamur atarak bir yere varılamayacağının en büyük tecrübesini 31 Mart yerel seçimlerinde bu manşetleri atanlar bizzat yaşamışken, bu konudaki ısrarlarının kendilerine Ankaralıların maşeri vicdanında doğuracağı sonuçları da tekrar hatırlatıyoruz. Bu habercilik tarzının Başkanımız Yavaş ve ABB’den bir kum tanesi kadar zarar veremeyeceği aşikârdır. Kendilerinin ise bu manşetleri atarken ‘vicdan’, ‘meslek onuru’, ‘ahlak’ gibi konuları ne kadar sorguladıklarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

cumhuriyet