MedyaFaresi MedyaFaresi

6 ay ödemesiz bireysel temel ihtiyaç kredisi başvuru şartları: Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası

6 ay ödemesiz Temel İhtiyaç kredisi başvuruları alınmaya devam ediyor. 3 kamu bankası tarafından alınmaya başlanan Bireysel temel ihtiyaç kredisi başvuruları online olarak alınmaya devam ediyor.

Eklenme: 15 Nisan 2020 23:36 - Güncelleme: 15 Nisan 2020 23:44

Krediye başvurmayı düşünen vatandaşlar Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası cep ve internet şubesi üzerinden kolayca başvuru yapabilecek. Başvuruların tamamlanmasının ardından değerlendirme işlemi başlayacak. Peki Temel İhtiyaç Kredisi başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları neler?

Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları alınmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan Temel İhtiyaç Kredisi için başvurular Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank cep şubesi ve internet sitesi üzerinden alınmaya başladı. Başvuruların alınmaya başlamasının ardından bugün yapılan açıklamada

Vatandaşların temel ihtiyaçları için devreye aldıkları 10 bin lira limitli Temel İhtiyaç Desteği kapsamındaki tahsislerin cuma günü başladığına işaret eden Albayrak, bugün itibarıyla 2,1 milyon vatandaşa toplamda 12,1 milyar liralık kaynak tahsis edildiğini belirtti.

60 aya kadar vade seçenekleri ile aylık, 3 aylık dönemler veya değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri vardır.

Belirli ve düzenli bir geliri olan (ticari nitelikli kişiler hariç) ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.

Kredi kullanan kişiye, Hayat Sigortası yapılır.

Teminat karşılığı kullandırılır.

Ziraat Bankası internet sitesinde başvuru için gerekenler arasında TC kimlik numarası, cep telefonu numarası, talep edilen kredi tutarı, taksit ödeme gün başlangıcı, hane halkı gelir bilgisi, medeni durum ve bakmakla yükümlü çocuk sayısı yer alıyor.

Vakıbank'ten kredi kullanmak için aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELIRI yazıp 5724’e SMS atıldığında krediye olumlu ya da olumsuz dönüş hemen gerçekleşiyor.

Halkbank TC kimlik numarası, doğum tarihi ve cep telefonu gibi bilgiler istiyor.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİ ÖDEMELERİ NASIL OLACAK?

Kredinin kullandırılma şartları ise oldukça uygun. 6 ay geri ödemesiz olarak kredi hesaplara geçiliyor. 6 aydan sonra ise ödemeler başlıyor.

FAİZ ORANI KAÇ?

Temel ihtiyaç kredisinde faiz/finansman oranı yüzde 0.49 olarak belirlendi. Kredi tahsis ücreti olarak da 50 lira alınacak. Efektif yıllık faiz/finansman oranı yüzde 7.5665 oldu.

GERİ ÖDEMELER NASIL OLACAK?

10.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 376 lira ödenecek.

7.500 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 282 lira ödenecek.

5.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 188 lira ödenecek.

ÖDEMELER BAŞLADI

Bankalar bir süredir topladıkları taleplerden sonra kredi kullanmak isteyenlere yanıt vermeye başladı. SMS ile telefonlara gelen mesajı takip edenler istedikleri tutardaki krediyi kullanabiliyor.

Krediyi kullanma işlemleri tamamlandıktan sonra ATM’lerden para çekme işlemi yapılabiliyor. Bankaya giderek herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmıyor.